Panele są doskonałą alternatywą dla podłóg drewnianych, ponieważ oba rozwiązania dają naturalny efekt wykończenia. Panele, w tym panele drewniane stają się coraz bardziej popularne, ze względu na możliwość wieloletniego użytkowania oraz przez to, że spełniają swoim wyglądem wymagania największych trendów podłogowych. Panele drewniane najczęściej zbudowane są z trzech warstw. Warstwa spodnia oraz warstwa znajdująca się na środku zrobiona jest z drewna iglastego, natomiast warstwa wierzchnia, czyli ta, która po montażu jest widoczna wykonana jest z drewna lepszego gatunku, szlachetnego lub egzotycznego. Panele drewniane różnią się między sobą kolorem, materiałem oraz klasą ścieralności. Panele drewniane wykonane mogą być z różnorodnych gatunków drewna, a najczęściej stosowanymi są : olcha, buk, jesion i dąb. Panele posiadają specyficzną warstwową budowę. Oprócz paneli drewnianych wyróżnia się też panele winylowe oraz laminowane, które doskonale imitują wygląd naturalnego drewna.
Panele winylowe
Panele winylowe poza szeroką gamą kolorystyczną posiadają również duże zróżnicowanie wzorów, które nie tylko skupiają się na strukturze drewna, ale również innych materiałów. Panele winylowe posiadają dużą odporność na wilgoć, dlatego sprawdzą się w każdym wnętrzu, również w łazienkach. Panele winylowe dobrze przewodzą ciepło i nadają się do montażu przy ocieplanych podłogach w przeciwieństwie do paneli laminowanych, które nie posiadają takiej zdolności. Panele winylowe nie są podatne na elektryzowanie się, a w konsekwencji wymagają mniej wymagającej konserwacji, gdyż nie przyciągają kurzu.
Panele laminowane
Panele laminowane charakteryzują się przede wszystkim niską ceną i dużym zróżnicowaniem kolorystycznym. Powierzchnia paneli laminowanych jest specjalnie tłoczona, aby jak najbardziej przypominała wyglądem strukturę prawdziwego drewna oraz jego słojów. Kolor paneli zostaje nadany przez odpowiednie substancje żywicze, które w rezultacie sprawiają, że podłoga posiada naturalny połysk, ponadto chronią one przed niepożądanym działaniem szkodliwych mikroorganizmów. Melamina, która znajduje się na spodniej części paneli laminowanych skutecznie chroni podłogę przed wilgocią. Panele laminowane posiadają jednak jedną istotną wadę, a mianowicie bardzo słabo wygłuszają dźwięki poruszających się po pomieszczeniu osób oraz zwierząt.
Panele winylowe i laminowane – podstawowe różnice
Panele winylowe charakteryzują się dużo większą trwałością niż panele laminowane. Mogą być montowane w pomieszczeniach, w których narażone są na największą użyteczność, a w przypadku jakichkolwiek usterek mogą zostać poddane renowacji. Panele laminowane ulegają ścieralności, dlatego preferowane są w miejscach, gdzie nie przebywa się często. Wytarte panele należy wymienić na nowe, gdyż nie ma możliwości ich renowacji, jednak ważną zaletą w ich przypadku jest niska cena. Oba rodzaje paneli mają szeroką gamę kolorystyczną i dopasowują się do każdego wnętrza w kwestii estetycznej, a wyglądem przypominają prawdziwe drewno.