Nie od dziś wiadomo, że kuchnia to serce domu. To w niej spędzamy mnóstwo wolnego czasu począwszy od przygotowywania posiłków, kończąc na wspólnych rodzinnych obiadach. Wiele osób posiada kuchnie otwartą na salon, przez co spotkania towarzyskie toczą się w otoczeniu eleganckich kuchennych sprzętów. Blat kuchenny to jeden z istotniejszych elementów kuchni – to na nim kroimy i obrabiamy potrawy lub stawiamy poranną kawę czy herbatę. Dlatego też blat w szczególności jest narażony na wilgoć, zarysowania, zaplamienia i kontakt z wysoką temperaturą stąd niezwykle istotna jest jego trwałość i odporność na zniszczenia. Jak blat wybrać, aby nasza idealna kuchnia współgrała ze stylem całego domu, była funkcjonalna i bezpieczna, a także imponowała wyglądem przez lata?
Blaty drewniane, ze względu na ponadczasowość materiału z jakiego są zrobione, pasują praktycznie do każdego rodzaju kuchni, zarówno do tych tradycyjnych jak i tych najbardziej nowoczesnych. Drewno doskonale komponuje się z innymi materiałami, nadając przyjaznego charakteru najbardziej zimnym i chłodnym wnętrzom. Blaty drewniane produkuje się zarówno z rodzimych drzew takich jak dąb, buk jesion, jak i bardziej egzotycznych typu akacja azjatycka, teak, bambus. Mając do wyboru blaty z drewna klejonego i litego, zdecydowanie lepiej postawić na pierwszą opcje, która jest odporniejsza na wypaczanie się i wilgoć. Jednakże jak wszystkie elementy wykonane z drewna także blat drewniany należy odpowiednio pielęgnować, by wydłużyć jego żywotność. Żaden impregnat w stu procentach nie zabezpieczy drewnianego blatu przed niszczeniem, dlatego, gdy skazy na nim będą zbytnio rażące koniecznie trzeba zeszlifować powierzchnie i nanieść na niego nową warstwę oleju lub lakieru, które uodpornią blat na urazy mechaniczne. Dbałość i regularność konserwacji z pewnością będzie łatwiejsza, gdy już przywykliśmy do konserwacji paneli drewnianych w naszej kuchni.
Zobacz także: Panele podłogowe w kuchni – wady i zalety
Ten rodzaj blatu jest najczęstszym wyborem głównie ze względu na swoją przystępną cenę, ale nie jest to jedyny powód. Blaty laminowane dostępne są w bogatej gamie wzorów i kolorów, a ich producenci zadbali o to, by do złudzenia przypominały droższe drewno czy kamień naturalny. Niestety im tańszy produkt tym gorszy jakościowo. I tak należy raczej unikać dłuższego kontaktu blatu laminowanego z rozgrzanymi garnkami i naczyniami. Także woda i zbyt duża wilgoć mogą powodować wyraźne zniekształcenia laminatu. Z drugiej jednak strony blat laminowany nie przejawia właściwości odbarwiających w kontakcie z sokiem z buraków czy czerwonym winem, dzięki czemu jest odporniejszy na zaplamienia. Jednak największą wadą blatu laminowanego jest to, że raz uszkodzony np. podczas krojenia, nie nadaje się do naprawy, w efekcie czego, jeśli uszkodzenia te są rozległe należy wymienić cały blat.
Jeśli niepowtarzalny wygląd i trwałość materiału liczą się bardziej niż jego cena zdecydowanie powinniśmy sięgnąć po blat kamienny. Blaty kamienne najczęściej wykonuje się z granitu, marmuru i trawertynu, których średnia cena oscyluje w granicach 400-500 zł za metr! Dlatego jeśli możemy sobie na niego pozwolić możemy mieć pewność, że zachowa on naturalny wygląd oraz piękno na długie lata. Mimo, że blat kamienny obojętny jest na uszkodzenia i plamy, to po kilku latach użytkowania matowieje i dobrze byłoby go przeszlifować. Minusem może okazać się fakt, że aby szafki wytrzymały ciężar kamienia należy dodatkowo zainwestować we wzmocnienie ich konstrukcji. Poza tym jak każdy kamień blaty te są zimne w dotyku, co skutecznie może do nich zniechęcić wielbicieli ciepłych przytulnych wnętrz.