Hałasy dochodzące zza ściany lub znad sufitu to najczęstsza zmora mieszkańców bloków. Odgłosy kroków czy porzesuwanych mebli a nawet baraszkujących zwierzaków potrafią dać się we znaki czy to w nocy, czy w dnia. Na szczęście inżynierowie wymyślili podłogę pływająca, która ma za zadanie skutecznie eliminować niepożądane dźwięki. Czym jest i jak układa się podłogę pływajacą dowiemy się z poniższego artykułu.
Tradycyjna podłoga polega na wylaniu posadzki bezpośrednio na strop, przez co podłoga jest na stałe połączona z podłożem. Dlatego też wszelkie drgania (dźwieki) przechodzą na wszystkie elementy, które są z nią połączone. W przypadku podłogi pływającej sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Pomiędzy podłogą a ścianami nie ma stałego połączenia. Zostawia się pomiędzy nimi około centymetrową szczelinę zw. dylatacją obwodową. Szczelinę tę stosuje się nie tylko przy stropie i ścianach, ale i wszystkich pionowych elementach mieszkania. Dzięki takiemu układaniu podłogi bez względu na to czy jest to parkiet drewniany, czy panele podłogowe nie dochodzi do drażniącego skrzypienia desek podczas chodzenia. Dodatkowo podłoga pływajaca może zmieniać swoje rozmiary pod wpływem wilgoci lub wysokiej temperatury bez obawy, że na jej powierzchni powstaną brzydkie wybrzuszenia. Podłoga pływająca nadaje się również do układania pod ogrzewanie podłogowe, jednakże wymaga skrupulatnie przygotowanego i równomiernego rozprowadzenia instalacji.
Sprawdź naszą ofertę i wybierz najlepsze panele podłogowe dla siebie.
Podłoga pływajaca powinna być wyłożona odpowiednim materiałem izloującym i tłumiącym dźwięki. Najczęściej stosuje się do tego celu styropian lub wełnę mineralną montowane na całej szerokości podłogi. Szczeliny dylatacyjne wypełnia się pasami brzegowymi np. styropianem na całym obwodzie ściany. Dzięki temu, kiedy podkład podłogowy rozszerza się materiał izolujący zmniejsza swoją objetość i odwrotnie. Stąd też podczas chodzenia mamy wrażenie, że podłoga porusza się razem z nami.
Montując podłogę pływająca należy pamiętać, aby grubość wylewki była większa niż 50mm, a podłoże było tak równe, jak to tylko możliwe – ewentualne nierówności wyrównujemy masą szpachlową, którą cechuje spora wodoodporność. Dodatkowo należy zastosować specjalną izolację przeciwwilgociową jeśli podłogę układamy na gruncie. W przypadku podłogi na stropie wystarczy folia polietynowa. Warto też pamiętać, aby wszystkie płyty mocno do siebie przylegały.