Wady i zalety elewacji drewnianych
28 maja, 2020
Jak układać panele podłogowe?
16 czerwca, 2020

Skrzypienie podłogi drewnianej jest bardzo uciążliwe, gdyż z biegiem czasu dźwięk staje się coraz silniejszy. Zazwyczaj skrzypią stare podłogi, które od wielu lat nie były konserwowane, jednak nie zawsze tak jest. Skrzypienie podłogi wskazuje na jej odkształcenia, a więc uszkodzenia, które należy naprawić, aby pozbyć się problemu. Dla wielu odgłos skrzypiącej podłogi jest denerwujący, szczególnie, kiedy chcemy usypiać małe dziecko, a odchodząc od łóżeczka z każdym krokiem słychać dźwięk, mimo że skradamy się na paluszkach. Problem skrzypiącej podłogi może zostać rozwiązany, dlatego nie jest warto męczyć się z uciążliwym dźwiękiem.

Dlaczego drewniana podłoga skrzypi?

Jedną z głównych przyczyn sprawiających, że podłoga drewniana skrzypi jest jej zużycie. Problem skrzypiącej podłogi dotyczy zazwyczaj starych podłóg, które przez wiele lat nie były remontowane oraz konserwowane. Drewno jest naturalnym materiałem, dlatego fakt, że podłoga ulega zniszczeniu wraz z upływem lat jest oczywistą sprawą i nie da się od niej ostatecznie uciec. Konserwacja powierzchni podłogi, która jest wykonywana sumiennie i systematycznie na pewno pozytywnie wpłynie zarówno na wygląd jak i ogólny stan posadzki, tym samym wydłuży jej okres eksploatacji o kilka lat. Skrzypiące podłogi to w większości te, które są wykonane z klepek, gdyż składają się z dużej ilości dość małych elementów. Problem skrzypiącej podłogi dotyczy jednak nie tylko starych powierzchni, ale również tych nowych. W przypadku nowej podłogi wada może pojawić się ze względu na nieprawidłowy montaż elementów przez fachowców. Głównym sprawcą skrzypienia nowej podłogi jest nierówny i niestabilny podkład, na którym układane są panele oraz deski. Zarówno zbyt ciasne jak i zbyt luźne zamontowanie elementów może stać się przyczyną wydawania niechcianego dźwięku przy każdym kroku.

Wyciszenie skrzypiącej podłogi drewnianej

Najszybszym rozwiązaniem w przypadku, kiedy podłoga w naszym domu jest już stara i zniszczona będzie ułożenie na niej warstwy wyciszeniowej. Szczególnie dobrze sprawdzą się dywany, które dodatkowo staną się elementem wystroju wnętrza. Obecnie dużym trendem są grube dywany, posiadające długie i miękkie włosie. Kiedy nie chcemy eksponować podłogi, można położyć na całość jej powierzchni wykładzinę dywanową. W przypadku, kiedy nie chcemy zdecydować się na dywany możemy zastosować posadzkę korkową, która bardzo dobrze tłumi dźwięk.

Sprawdź nasza ofertę: Podłogi drewniane Puławy

Wypełnianie szczelin między elementami podłogi drewnianej

W przypadku, kiedy przyczyną skrzypienia podłogi drewnianej jest ocieranie się jej elementów o siebie można wypełnić szczeliny odpowiednimi środkami. Bardzo dobrze do wypełnienia miejsca między ocierającymi się o siebie deskami będzie na przykład olej silikonowy lub talk. Do wypełnienia sprawdzają się zarówno substancje sypkie jak i dające efekt poślizgu. Należy jednak pamiętać, że czynność trzeba powtórzyć kilkukrotnie, a efekty niestety nie są długotrwałe.

Demontowanie drewnianej podłogi

Rozwiązaniem, które da długotrwały i pełny efekt w walce ze skrzypiącą podłogą jest zdemontowanie podłogi i naprawa wcześniej popełnionych błędów. Należy wyrównać i ustabilizować podkład, na którym układane są elementy. Można zastosować również dodatkowe elementy takie jak gąbka, specjalne płyty, czy też inne materiały przeznaczone do wyrównywania powierzchni podłogi. Całkowite zdemontowanie i położenie podłogi od nowa da największy i najlepszy efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook