Możliwości dekoracyjne paneli 3D
6 września, 2019
Co warto wiedzieć przed położeniem podłogi świerkowej?
17 września, 2019

Każda decyzja dotycząca położenia podłogi drewnianej w naszym domu lub mieszkaniu wiąże się z wyborem gatunku drewna, z którego będzie ona wykonana. Rodzime gatunki drewna twardego takiego jak dąb, buk czy jesion lub egzotyczne gatunki drewna to spory wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Na szczęście możemy użyć tańszych zamienników tych gatunków, a mianowicie drewna sosnowego.

Wytrzymałość i twardość

Sosna jest drzewem najczęściej występującym w polskich lasach, dlatego też cena drewna sosnowego jest o wiele niższa ceny drewna dębowego, bukowego, jesionowego lub egzotycznego. Choć większości z nas drewno sosnowe kojarzy się z meblami, to warto wiedzieć, że jest ono chętnie stosowane także w przemyśle parkieciarskim. Wynika to z miękkości drewna sosnowego, a co za tym idzie z łatwości jego obróbki. Dzięki temu idealnie nadaje się na podłogi, schody, a po odpowiedniej obróbce – termodrewno – także na tarasy.

Zobacz również: Jakie są zalety termodrewna?

Drewno sosnowe wykazuje nieco niższe parametry techniczne od twardszych gatunków drewna m.in. jest bardziej podatna na wgniecenia np.: pod ciężarem mebli lub punktowych uderzeń o dużej sile. Jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne ze względu na swoja miękkość, dlatego niektórzy eksperci nie zlecają układania podłogi sosnowej w przedpokoju czy salonie, gdzie panuje wyższe natężenie ruchu. Z drugiej strony doświadczeni parkieciarze uważają, że drewno sosnowe jest dobrym materiałem podłogowym, jednakże wymaga o wiele więcej starań pielęgnacyjnych i konserwujących. Lakierowanie czy olejowanie podłogi sosnowej oraz regularna odpowiednia pielęgnacja pozwoli zachować jej naturalny piękny wygląd na długie lata.

Piękno i aranżacja

Podłogę sosnową cechuje swoista elegancja. Drewno sosny posiada charakterystyczną żółtawo-białą barwę, dzięki czemu rozjaśnia wszystkie pomieszczenia. Przyjemny efekt tworzy światło padające na deski sosnowe, który nadaje wrażenia przytulności i optycznego powiększenia wnętrz. Wyraziste usłojenie i małe sęki sprzyjają układaniu podłóg sosnowych we wnętrzach urządzanych na wzór skandynawski i minimalistyczny. Jednakże ze względu na miękkość drewna sosnowego ma ono pewne przeciwwskazania aranżacyjne. Decydując się na podłogę sosnową powinniśmy unikać jej stosowania razem z masywnymi meblami, które mogą wyżłobić na jej powierzchni nieestetyczne wgłębienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook