Rolety okienne – mierzenie i montaż
26 czerwca, 2020
Rolety okienne – najpopularniejsze rodzaje
8 lipca, 2020

Naturalne materiały używane do wykończenia domu zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz cieszą się obecnie szczególnym powodzeniem. Wielu właścicieli domów decyduje się na wykonanie drewnianej elewacji, gdyż niesamowicie współgra z drewnianymi tarasami, czy też altanami. Powierzchnie drewniane, jako że wykonywane są z materiału naturalnego potrzebują specjalnego traktowania i systematycznej konserwacji. Drewniane elementy dodają pomieszczeniom oraz ogólnemu wizerunkowi dużo elegancji i stylu. W dzisiejszych czasach każdy chce być jak najbliżej natury, gdyż to dzięki niej nasz wypoczynek może stać się dużo przyjemniejszy i bardziej efektywny. Dużo zieleni oraz naturalnych materiałów sprawia, że odpoczynek po ciężkim dniu w pracy staje się być bardzo relaksujący i wyciszający. Letnią porą, kiedy na zewnątrz panuje wystarczająco wysoka temperatura coraz chętniej spędzamy czas na dworze w towarzystwie naturalnego środowiska, które dzięki drewnianym elewacjom jest jeszcze bardziej podkreślone. Zimą drewniane elewacje sprawiają, że domy wyglądają na bardziej rodzinne, ciepłe i przyjazne. Drewniane elewacje są zdecydowanie bardzo efektowne, jednak aby tak pozostało przez długie lata powinny być odpowiednio zabezpieczone i pomalowane.

Farby do drewna

Farby do drewna tworzą na jego powierzchni powłokę w danym określonym kolorze, co oznacza, że istnieje możliwość nadawania drewnu takiej barwy jaka nam się podoba i spełnia nasze wyobrażenie wizualne. Wyróżnia się farby wodorozcieńczalne oraz rozpuszczalnikowe, jednak obie formy nie podkreślają znacząco pięknych słojów znajdujących się na deskach. Farby wodorozcieńczalne są bezpieczniejsze dla zdrowia, gdyż nie zawierają w swoim składzie szkodliwych rozpuszczalników, jednak konsekwencją tego jest tworzenie mniej odpornej powłoki na powierzchni drewna. Istnieje jednak skuteczna porada dotycząca zbudowania odporności drewna, a mianowicie stosowanie farb podkładowych. Taką farbą może być wcześniej wspomniana farba wodorozcieńczalna, która nieco bardziej rozcieńczona spełni się również w roli farby podkładowej tym samym zwiększając chłonność właściwej farby oraz sprawiając, że będzie się ona lepiej przyczepiać do powierzchni. Najbardziej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne są farby błyszczące. Nieco bardziej podatne na zniszczenia są farby matowe oraz półmatowe. Wyróżnia się cztery typy farb do drewna, które skutecznie sprawdzą się na elewacjach a są nimi: farby akrylowe, olejne, alkidowo-olejne, alkidowe.

Bejca

Pomalowanie drewna możliwe jest także przy użyciu bejcy, która nie tworzy na drewnie powłoki, a jedynie wchodzi w jego struktury. Podobnie jak farba nadaje kolor drewnu, jednak jej zaletą, która znacznie odróżnia bejcę od farb do drewna jest to, że pozostawia na drewnie widoczny rysunek słojów, co daje bardzo estetyczne i naturalne wykończenie. Obecnie producenci dodają do bejcy odpowiednie substancje, które pozwalają na jeszcze lepsze działania środka oraz sprawiają, że bejca posiada również właściwości zabezpieczające drewno przed pleśnią, czy też szkodliwymi promieniami UV. Najczęściej występującymi bejcami do drewna są: bejca akrylowa, alkidowa, poliuretanowa oraz olejna.

Lakierobejca

Lakierobejca jest połączeniem bejcy i lakieru. Powłoka tworzona na drewnie jest transparentna, a jej wykończenie może być zarówno błyszczące jak i matowe. Warstwa jaka powstaje po użyciu lakierobejcy jest elastyczna i bardzo skutecznie chroni drewno przed wodą. Dodatkowym atutem lakierobejcy jest fakt, że przy malowaniu powierzchni drewnianej nie pozostawiają one zacieków a preparat rozkłada się równomiernie. Bardzo dobrze widoczny jest rysunek słojów. Wyróżnia się lakierobejce poliuretanowe, alkidowe oraz alkidowo-uretanowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook