Rolety materiałowe są nie tylko funkcjonalne ze względu na ograniczenie dostępu słońca, ale również stanowią bardzo estetyczny element wystroju każdego wnętrza. Producenci oferują obecnie wiele rodzajów rolet, a gama ich kolorów jest bardzo szeroka, co sprawia, że rolety materiałowe bardzo dobrze wkomponują się w każdy rodzaj wnętrza. W sklepach dostępne są rolety zarówno o jasnych jak i ciemnych odcieniach kolorystycznych. Decydując się na zakup rolet nie zastanawiamy się nad tym w jaki sposób będziemy o nie dbać. Czyszczenie rolet jest niezbędnym elementem przy ich użytkowaniu, gdyż nawet jeśli nie ulegną poplamieniu to na pewno zbiera się na nich niechciany w naszych domach i mieszkaniach kurz. Czyszczenie rolet materiałowych nie wydaje się być czymś skomplikowanym, jednak w rzeczywistości może okazać się, że rolety po czyszczeniu będą wyglądały gorzej niż przed, gdyż użyjemy nieodpowiednich środków i metod czyszczenia. Często też może okazać się, że użycie nieodpowiednich produktów czyszczących wpłynie negatywnie na materiał z jakiego wykonana jest roleta i może wywołać odbarwienia.
Podstawowe zasady czyszczenia rolet materiałowych
Jedną z najważniejszych zasad przy posiadaniu rolet materiałowych jest ich regularne czyszczenie. Regularność pozwala na ograniczenie ilości zabrudzeń każdorazowo w momencie czyszczenia, dzięki czemu pozbycie się brudu, który najczęściej występuje w postaci kurzu jest dużo łatwiejsze. Regularne usuwanie kurzu z rolety sprawia, że nie wnika on w materiał, a jedynie zbiera się na powierzchni rolety. Plastikowe elementy przecierać można wilgotną lub suchą ściereczką, natomiast do czyszczenia materiału wykorzystać można odkurzacz. Przy odkurzaniu rolety należy nastawić najmniejszą siłę ssania oraz powinniśmy nałożyć specjalną końcówkę w kształcie szczotki.
Przecieranie kurzu na roletach materiałowych półsuchą ściereczką
Najlepiej jest czyścić rolety materiałowe w czasie, kiedy na okna pada słońce, gdyż w momencie rozwinięcia rolet dużo łatwiej jest dostrzec wszelkie zabrudzenia. Wielu producentów zabezpiecza rolety poprzez zaimpregnowanie antystatyczne, co ma na celu ograniczenie osiadania kurzu, jednak jego część i tak zbiera się na rolecie, co jest nieuniknione. Rolety materiałowe przecierać można delikatnie zwilżoną lub półsuchą ściereczką. Bawełnianą lub flanelową ściereczkę najlepiej jest zwilżyć w samej wodzie lub wodzie z płynem do naczyń, należy jednak pamiętać aby dobrze ją wycisnąć i przecierać rolety materiałowe dopiero wtedy, kiedy będzie delikatnie wilgotna lub półsucha.
Czyszczenie większych zabrudzeń i plam na roletach materiałowych
Nawet przy największych staraniach może zdarzyć się, że zabrudzimy materiał rolety. Zależnie od tego czym zrobiona jest plama różny może być stopień trudności pozbycia się zabrudzenia z materiału. Czyszcząc roletę trzeba pamiętać o tym, aby jej nie odbarwić oraz nie pozostawić zacieków, dlatego też sposoby czyszczenia są bardzo ograniczone. Do czyszczenia rolet materiałowych zazwyczaj używa się wilgotnej ściereczki, którą wcześniej należy namoczyć w wodzie, lub w wodzie z mydłem lub płynem do naczyń. Wymienione wcześniej środki czyszczące są bardzo delikatne, dzięki czemu bez obaw możemy używać ich do czyszczenia mniej lub bardziej wymagających powierzchni. Na roletach w kuchni lub w łazience może pojawić się pleśń, gdyż panują tam bardzo wilgotne warunki. Pleśni można pozbyć się w bardzo prosty sposób, a mianowicie połączyć ciepłą wodę z płynem do naczyń oraz proszkiem do prania. Następnie wystarczy nałożyć przygotowaną miksturę za pomocą szczoteczki i po chwili delikatnymi ruchami pozbyć się niechcianego grzyba. Metoda jest w pełni bezinwazyjna, co sprawia, że na naszych roletach nie pojawią się żadne niepożądane odbarwienia, czy też zacieki.