Rolety drewniane czy bambusowe
21 sierpnia, 2020
Odnawianie elewacji drewnianej
31 sierpnia, 2020

Wykańczanie domu to duże wyzwanie zarówno jeśli chodzi o jego wnętrze jak i o zewnętrzną część budynku. Posiadanie własnego domu jest marzeniem większości osób młodych oraz rozpoczynających życie rodzinne. Każdy z Nas chce sprawić aby we własnym domu czy też mieszkaniu czuć się właśnie tak jak sobie to wymarzyliśmy. Dom jest miejscem, do którego zawsze wracamy i czujemy się w nim najlepiej dlatego powinniśmy zadbać o to, aby wyglądał dla Nas idealnie. Zimowe wieczory chętnie spędzamy wewnątrz natomiast letnie przed domem w ogrodzie. Istotną rolę w przypadku zewnętrznej części domu pełni elewacja. Według ostatnich trendów cały czas utrzymuje się moda na drewnianą elewację. Wykańczając domy część osób decyduje się na całkowite pokrycie ścian drewnem lub jedynie przymocowuje elewacje drewnianą na części powierzchni zewnętrznej budynku. Drewniane elewacje nadają dużo ciepła oraz sprawiają, że wnętrze domu wydaje się być bardzo przytulne i przyjazne, kiedy patrzymy na budynek z zewnątrz, co ma szczególnie pozytywny wpływ zimą. Latem natomiast drewniana elewacja pozwala nam być bliżej natury, gdyż w dużej mierze spędzamy czas na zewnątrz, często na będących częścią naszych domów tarasach i balkonach. Elewacje drewniane są jednym z największych trendów głównie ze względu na naturalny materiał z jakiego są wykonane, a także elegancję i ciepło jakie nadają budynkom. Wiadomo jest, że wszystko co wykonane jest z naturalnych materiałów wymaga większej uwagi i tak samo jest w przypadku drewnianych elewacji. Zarówno drewniana podłoga w salonie tak i drewniana elewacja na zewnętrznych ścianach Naszego domu wymaga konserwacji oraz szczególnego traktowania.

Rodzaje drewna przy elewacjach drewnianych

Deski, jakie wybieramy na elewację drewnianą powinny wykonane być z drewna o szczególnych właściwościach. W przypadku miękkich gatunków drewna wyróżnić można sosnę, świerk, oraz modrzew. Warto zaznaczyć, że sugerowane jest aby wykonywać elewacje drewniane z twardych gatunków drzew, ponieważ nie wymagają one tyle wysiłku w konserwacji, co deski z miękkich drzew. Miękkie gatunki drzew są dużo bardziej podatne na wszelkie działania szkodników oraz oddziaływanie panujących warunków atmosferycznych, jednak odpowiednia impregnacja oraz korzystanie z bardzo dobrych środków do konserwacji sprawia, że wymienione wyżej miękkie gatunki drzew potrafią przez lata zachowywać swoje właściwości i bardzo dobrze sprawdzać się na elewacjach. Twarde gatunki drzew to przede wszystkim dąb, buk, jesion oraz akacja i to one w porównaniu z gatunkami miękkimi są bardzo trwałe oraz wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz panujące warunki atmosferyczne. Obecnie wyróżnić można drewno z dużo zimniejszych części świata, które w rezultacie swojego pochodzenia dużo lepiej znosi mrozy oraz wilgoć. Do wspomnianych gatunków zalicza się świerk i sosnę skandynawską, a także modrzew syberyjski oraz cedr kanadyjski. Przy elewacjach drewnianych często wykorzystuje się również drewno egzotyczne, które jest zdecydowanie najwytrzymalsze i najtrwalsze ze wszystkich wymienionych. Dodatkowym atutem drewna egzotycznego jest jego odporność na owady oraz wszelkie grzyby.

Konserwacja elewacji drewnianej

Impregnacja drewna jest konieczna i nie należy o niej zapominać. Najlepszą ochronę zapewnia impregnat, który będzie głęboko penetrował elewację drewnianą. Zazwyczaj producenci desek zabezpieczają je w trakcie produkcji poprzez impregnację ciśnieniową, jednak w przypadku, kiedy nie mamy informacji o tym, czy deski, które kupiliśmy zostały już wcześniej zabezpieczone powinniśmy niezwłocznie sami rozpocząć ich konserwację. Pierwszym etapem impregnacji drewna jest nałożenie odpowiedniego impregnatu a następnie środka, który określić można jako nawierzchniowy, a jest nim na przykład popularna lakierobejca. Ważne jest aby powtarzać zabiegi konsewacji drewna tak często jak jest to konieczne, gdyż odpowiednio zabezpieczone drewno dłużej pozostanie w swoim pierwotnym stanie, a także będzie służyło wiele lat utrzymując swoje właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook