Drewniane wykończenie domu przyciąga uwagę nie tylko Naszych gości, ale także przechodniów. Drewno jest materiałem ponadczasowym, dlatego pomimo upływu lat wciąż pozostaje w modzie. W obecnych czasach to właśnie wykończenia z naturalnych materiałów zajmują pierwsze miejsca, co sprawia, że popularność drewna stale rośnie. Argumentem potwierdzającym fakt, że drewno jest jednym z najbardziej pożądanych materiałów jest to, że coraz więcej osób chętnie wykorzystuje je już nie tylko przy wykończeniu wnętrza mieszkania lub domu, ale również stosuje ten materiał przy budowie tarasów, altan oraz innych elementów znajdujących się na zewnątrz. Jednym z rozwiązań jest stosowanie drewna przy tworzeniu elewacji. Elewacje drewniane wyglądają bardzo zjawiskowo i stwarzają pozytywną aurę tym samym sprawiają, że osoby patrzące na dom z zewnątrz postrzegają go jako bardziej przytulny i ciepły. Drewniane elewacje mogą pokrywać zarówno całą zewnętrzną powierzchnię ścian jak i jej części, a wszystko zależne jest od tego, co Nam się podoba i jakie są Nasze wyobrażenia na temat tego wymarzonego, własnego domu. Drewno jako naturalny materiał jest jednak bardziej wymagający, gdyż wymaga stałej konserwacji oraz odpowiedniego zabezpieczenia. Działanie czynników atmosferycznych, a więc słońca, deszczu, mrozów oraz pozostałych elementów otoczenia mających wpływ na kondycję drewna takich jak szkodniki i grzyby sprawia, że odpowiednia konserwacja powierzchni drewnianych jest niezbędna, aby jak najdłużej cieszyć się piękną elewacją w nienaruszonym stanie.
Malowanie elewacji drewnianej
Każdy kto miał do czynienia z drewnianymi elementami znajdującymi się na stałe na zewnątrz wie, że drewno jako materiał wymaga częstej konserwacji. Odpowiednie zabezpieczenie drewna oraz wszelkie naprawy i powtórne malowania są niezbędne, aby Nasza elewacja dłużej spełniała swoją funkcję w nienaruszonym stanie. Kolor drewna pod wpływem warunków atmosferycznych może zmieniać swój kolor, dlatego zaleca się, aby odnowić elewację drewnianą ponownie ją malując, pamiętając o uprzednim przygotowaniu powierzchni drewnianych. Dzięki odpowiednim zabiegom elewacja drewniana będzie wciąż w tym samym, bądź zbliżonym kolorze, a także jej stan pozostanie taki jak na początku. Zależnie od tego jaką farbę wybierzemy konieczność ponownego malowania elewacji może pojawić się nawet po około 10 latach, jednak jest to zależne nie tylko od rodzaju farby jaki wybierzemy, ale również od warunków atmosferycznych oraz umiejscowienia budynku.
Rodzaje farb do malowania elewacji drewnianych
Decydując się na drewnianą elewację musimy pamiętać o tym, aby odpowiednio ją zabezpieczyć przed wszelkimi uszkodzeniami. Producenci na rynku oferują różnego rodzaju farby o szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego też każda osoba znajdzie preparat spełniający potrzeby. Zabezpieczanie elewacji jest niezbędne oraz wymaga powtórnych zabiegów, co oznacza, że w momencie, kiedy zauważymy na Naszej elewacji negatywny wpływ jakichkolwiek czynników w różnych porach roku należy niezwłocznie w momencie, kiedy będzie to możliwe naprawić powstałe zniszczenia. Do malowania elewacji drewnianych stosuje się głównie farby rozpuszczalnikowe i wodorozcieńczalne, przy czym pierwsze z nich chronią drewno zdecydowanie bardziej. Zaletą farb wodorozcieńczalnych jest to, że schną dużo szybciej niż te rozpuszczalnikowe, a także nie posiadają w swoim składzie żadnych toksycznych substancji. Kupując farbę warto zapytać o poradę sprzedawcę lub samemu dokładnie przeczytać opis produktu znajdujący się na opakowaniu lub na stronie internetowej, gdyż niektóre z farb wymagają, aby przed użyciem farby powierzchnię drewnianą pomalować specjalnym podkładem. Często do malowania drewna używa się również bejcy, która w korzystny sposób wpływa na wygląd drewna sprawiając, że słoje są dużo bardziej widoczne.