Elementy drewniane znajdujące się na zewnątrz wymagają szczególnej konserwacji, ponieważ drewno jako materiał jest bardzo podatny na działania warunków atmosferycznych, szczególnie zimą, kiedy temperatura znacznie spada, a drewno pokryte jest śniegiem przez co ma styczność z dużą ilością wody, która wchłania się w strukturę drewna, a później zamarza. W konsekwencji drewno nadmiernie pęcznieje oraz jego włókna są niszczone. Drewno wykorzystywane na zewnętrznych ścianach budynku może znajdować się na całej elewacji lub tylko na określonej części domu. Drewno jest doskonałym elementem dekoracyjnym, dlatego też coraz częściej można je dostrzec na budynkach nawet w małych detalach. Powierzchnie drewniane charakteryzują się dużą trwałością, jednak tylko wtedy gdy pozostają one dobrze zabezpieczone. Najlepszym okresem na zabezpieczenie elewacji jest czas przed zimą przypadający mniej więcej w październiku.
Odnawianie elewacji drewnianej po zimie
Odnawianie elewacji drewnianej jest szczególnie istotne, ponieważ drewno jako materiał jest podatny na zniszczenia nie tylko zimą, ale także latem, kiedy na powierzchnię drewnianą pada dużo silnych promieni słonecznych. Elewacja drewniana po zimie wymaga naprawy, a jej wielkość zależy od tego czy zima była sroga, czy też nie. Zniszczenia po zimie koniecznie muszą być naprawione nie tylko ze względu na wygląd powierzchni drewnianej, a więc jej estetykę, ale też niebezpieczeństwa związane ze zniszczeniami w późniejszym okresie.
Zobacz ofertę: Elewacje drewniane – Puławy
W jaki sposób odnowić elewację drewnianą
Na zniszczenia elewacji wpływ ma wiele czynników nie tylko tych atmosferycznych związanych z porą roku, ale też tym w jakiej okolicy stoi dom, czy jest to las czy też część miasta, gdzie w powietrzu występuje wiele spalin. Odnawianie elewacji następować powinno mniej więcej co 3 do 5 lat, przy czym warto zwrócić uwagę na wcześniej wspomniane czynniki. Proces odnowienia elewacji składa się z paru następujących po sobie elementów. Każde odnowienie elewacji po zimie trzeba rozpocząć od zeszlifowania wierzchniej warstwy powierzchni elewacji. Proces ten może być czasochłonny zależnie od tego jaka część domu pokryta jest materiałem drewnianym. Kolejnym etapem jest dokładne sprawdzenie powierzchni elewacji, aby upewnić się czy nie ma ona głębszych zniszczeń w wyniku działania opadów i mrozów. W przypadku kiedy większe zniszczenia zostaną zauważone trzeba je koniecznie zaszpachlować, przy pomocy lakieru i pyłu, który wytworzył się w etapie szlifowania, aby w późniejszym czasie się nie pogłębiały. Po wyschnięciu miejsce należy przetrzeć papierem ściernym, ale uzyskać gładką powierzchnię. Kolejnym etapem jest właściwe zabezpieczenie elewacji drewnianej, a więc jej pomalowanie lakierem lub innym środkiem do impregnacji drewna znajdującego się na zewnątrz. Najbardziej szkodliwym czynnikiem, w przypadku warunków atmosferycznych, który wpływa na powierzchnie drewniane po zimie są coraz silniejsze promienie słoneczne, jednak odnawianie elewacji służyć ma również ochroną drewna przed larwami owadów oraz grzybami, które zaczynają się pojawiać szczególnie na wiosnę. Efekty odnowienia i naprawienia elewacji drewnianej mogą zaskoczyć, ponieważ różnica między kolorem drewna po zimie, które najczęściej jest szare, znacznie różni się od koloru przy efekcie końcowym, tym bardziej, że samemu można dobrać taki kolor środka impregnującego, jaki jest najbardziej pożądany.