W obecnej architekturze możemy dostrzec zwiększający się popyt na drewniane produkty. Zdecydowanie częściej osoby decydują się na materiał budowlany jakim jest drewno. Wybór ten nie tylko spowodowany jest modą, ale dużą dostępnością różnorodnych drewnianych form oraz chęć stworzenia naturalnego, prostego stylu, który nadaje właśnie drewno. Elementy drewniane zyskują coraz większą ilość zwolenników. Drewno wykorzystywane jest nie tylko do produkcji desek podłogowych, ale również mebli, różnych dodatków oraz stanowi najczęściej wybierany materiał budowlany. Dlatego, też coraz więcej drewna można zaobserwować na elewacjach budynków mieszkalnych i nie tylko. Zatem jak dbać o elewację z drewna?
Otóż warto mieć to na uwadze, że drewno w stanie surowym jest bardziej podatne na różne czynniki i ulega szybkiemu zniszczeniu. Drewniane deski, które nie są zaimpregnowane żadnym preparatem bardzo szybko ulegają zniszczeniu oraz przestają pełnić swoją funkcję. Zatem warto zadbać o to, aby drewno od razu zabezpieczyć warstwą ochronną za pomocą specjalnie przystosowanego preparatu, który będzie je chronił przed degradacją. Specjalistyczne środki do impregnacji drewna zapobiegają niszczeniu pięknej struktury drewna, a przede wszystkim chronią przed utratą naturalnego piękna. Elewacje wykonane z drewna są przede wszystkim narażone na działanie różnych niekorzystnych czynników atmosferycznych, dlatego też środek do impregnacji drewna musi spełniać funkcję zabezpieczenia przed wodą oraz zbyt intensywnymi promieniami słonecznymi, które mogą odbarwiać kolor desek. Pamiętajmy o tym, że impregnacja drewna to nie jest jednokrotny i dożywotni zabieg. O drewno trzeba dbać regularnie, dlatego też jak tylko pojawi się delikatne odbarwienie bądź zużycie warstwy ochronnej, należy niezwłocznie przystąpić do nałożenia preparatu konserwującego drewno, który zapobiegnie dalszemu niszczeniu. Drewno elewacyjne trzeba konserwować kilka razy, ponieważ warstwy, które pokrywają deski ulegają zużyciu. Jak należy położyć warstwę ochronną, aby trzymała się jak najdłużej?
Przede wszystkim należy zakupić odpowiedni środek do impregnacji, który będzie wydajny na pokrycie przynajmniej kilku warstw. Najważniejsze jest przygotowanie podłoża, czyli należy zmatowić drewno np. szlifierką bądź papierem drobnoziarnistym. Taki zabieg pozwoli nam uzyskać jednolitą warstwę drewna, co za tym idzie będzie ono lepiej wchłaniało preparat impregnujący. Deski elewacyjne można dodatkowo zaimpregnować środkiem przeciwgrzybicznym, który zdecydowanie zabezpieczy strukturę drewna przed różnymi mchami, grzybniami itp. Część elewacji wykonanej z drewna położonej w cienistym zaciszu będzie bardziej podatna na różnego rodzaju grzyby i pleśń. Warto zadbać kompleksowo o drewno, które zdecydowanie nadaje piękna i oryginalności budynkom.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na owady i inne robaki, które uwielbiają żerować w drewnie. Przed montażem i impregnowaniem desek elewacyjnych warto pokusić się o wprowadzenie do wewnętrznej struktury drewna środka owadobójczego. Zapobiegnie to długotrwałej degradacji drewnianej elewacji budynku.
Oprócz impregnacji struktury drewna można również zdecydować się na zabieg związany z pokryciem drewnianej elewacji farbą w konkretnym kolorze, bezbarwnym lakierem bądź bejcą. Taki zabieg może zdecydowanie pomóc w podkreśleniu naturalnego koloru drewna oraz uwydatnić strukturę drewnianych słoi, które są wyjątkowe i oryginalne. Malowanie drewnianej elewacji może spowodować zakrycie słoi, natomiast dzięki niej możemy mieć elewację w takim kolorze jaki chcemy. Drewniana elewacja, która jest pokryta bejcą bądź lakierem jest zdecydowanie lepiej zaimpregnowana i nie wymaga częstej konserwacji przez następnych kilka lat.
O drewnianą elewację również trzeba dbać w zakresie czystości. Regularne mycie specjalistycznymi środkami, które chronią drewno i nie niszczą warstw ochronnych pomoże nam utrzymać strukturę drewna w bardzo dobrej kondycji. Każde czyszczenie powinno być odpowiednio zaplanowane oraz wykonane przez profesjonalistów, którzy specjalizują się w dziedzinie utrzymania czystości drewnianych powierzchni. Do czyszczenia drewnianej elewacji warto użyć odpowiednich preparatów przeznaczonych tylko i wyłącznie do mycia drewnianych powierzchni oraz specjalistycznego sprzętu, który nie uszkodzi warstwy ochronnej, tylko bardzo dogłębnie usunie różne zanieczyszczenia, które często są trudne do usunięcia.
Dbajmy zatem o drewnianą elewację, która jest bardzo wyjątkowa i niepowtarzalna, a odpowiednio zaimpregnowana może istnieć przez następnych kilkadziesiąt lat.