Wpływ na komfort naszego życia niewątpliwie mają elementy, którymi się otaczamy. W naszym domu, poza doborem mebli i koloru ścian, niemniej ważna jest podłoga, która powinna nie tylko współgrać z innymi elementami wystroju, ale charakteryzować się trwałością na lata. Wielu z nas decyduje się na panele podłogowe, których wybór nie jest łatwy ze względu na bogactwo odcieni, materiałów i wzorów dostępnych na rynku. Czym zatem kierować się w wyborze paneli podłogowych, aby cieszyć się nimi jak najdłużej?
Z pewnością nieprzemyślane wejście do sklepu może u niejednego amatora paneli podłogowych przyprawić o zawrót głowy, a dezorientacja uczyni nas łatwym obiektem obsługi, która nierzadko doradzając nam, kieruje się konkursami sprzedażowymi, aniżeli naszym zadowoleniem. Dlatego dobrze jest zastanowić się jaki charakter chcemy nadać swojemu pomieszczeniu. Jeśli zależy nam na efekcie naturalnej podłogi drewnianej sięgnijmy raczej po panele podłogowe potocznie nazwane V-fuga (ścięte brzegi przypominają literę). Inna opcją, równie atrakcyjną pod względem estetycznym, są panele podłogowe imitujące wyglądem płytki laminowane, polecane tym, którzy chcą uniknąć niekomfortowego chłodu podłogi.
Zobacz również: Panele podłogowy czy podłoga drewniana?
Jeżeli decydujemy się na położenie paneli podłogowych w budynku mieszkalnym czy użyteczności publicznej, to warto zauważyć, że praktycznie nic nas nie ogranicza. Jedyny parametr, który należy mieć na uwadze to panująca w danym pomieszczeniu wilgotność. Jeżeli wzmiankowana przekracza 70 % położenie paneli podłogowych będzie chybionym wyborem, stąd też ułożenie ich w łazience może spowodować trwałe uszkodzenie paneli.
Każdy z nas decydując się na zakup jakichkolwiek artykułów w pierwszej kolejności kieruje się cena i jakością. Wiele sklepów wychodzi naprzeciw wymaganiom klientów stąd w ich ofercie znajdziemy produkty na każdą kieszeń. Nie kupujmy najtańszych paneli w myśl powiedzenia, że ten kto oszczędza w ostateczności dopłaca w późniejszym czasie. Na początek zastanówmy się, czy pomieszczenie, w których chcemy cieszyć się panelami podłogowymi jest często uczęszczane i potrzebuje solidnego materiału, czy też jego użytkowanie będzie miało miejsce od czasu do czasu. Warto też wziąć pod uwagę obecność dzieci i zwierząt domowych, które dodatkowa mogą osłabić trwałość podłogi. Dokładnie też zmierzy metraż pomieszczenia, by oszacować ile metrów materiału potrzebujemy. Podczas prac remontowych z reguły zdarzają się małe wypadki, które powodują straty produktu, zwłaszcza jeśli pomieszczenie zawiera dużo załamań i wnęk, dlatego warto kupić 10% paneli więcej od potrzebnej wyjściowej ilości.
Klasa użyteczności paneli podłogowych uzależniona jest od pomieszczenia, w którym będą położone. Do wyboru mamy dwie przestrzenie domową i użyteczności publicznej oraz sześć klas użyteczności (klasa 21, 22,23,31, 32,33). Są one związane z natężeniem ruchu w pomieszczeniu i tak pierwsza cyfra informuje, czy panel jest przeznaczony do domu (2) czy do budynku użyteczności publicznej (3),a druga wskazuje natężenie ruchu (1 – niskie, 3 – najwyższe). Drugim parametrem istotnym przy wyborze paneli podłogowych jest klasa ścieralności, oznaczająca trwałość produktu. I tak oznakowanie od AC1 do AC5 oznacza bardzo słabą odporność na ścieranie, AC2 słabą, AC3 dobrą, AC4 wysoką, AC5 bardzo wysoką. Trzy pierwsze klasy stosuje się zazwyczaj do pomieszczeń mieszkalnych, a pozostałe dwie do budynków użyteczności publicznej. W praktyce AC1 stosuje się niezwykle rzadko, a klasy AC3 i AC4 sprawdzają się idealnie w najczęściej eksploatowanych pomieszczeniach mieszkalnych.
Bez względu na to jakiego wyboru paneli podłogowych dokonamy należy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Największymi wrogami paneli jest woda, która może powodować ich odkształcenia oraz piasek, który powoduje nieestetyczne zarysowania na ich powierzchni. Do mycia paneli podłogowych najlepiej używać specjalnie do tego przeznaczonych detergentów, nie zawierających wosku oraz substancji ścierających lub zwyczajnie przetrzeć wilgotną szmatką, która nie jest wykonana z mikrowłókien. Na rynku dostępne są również panele zabezpieczone fabrycznie przed wilgocią.
Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wskazówki dotyczące wyboru odpowiednich paneli podłogowych, będziemy mieć pewność, że nasza solidna podłoga posłuży nam przez wiele lat, ciesząc zmysły estetyką dopasowaną do każdego pomieszczenia.