Drewno stało się absolutnym hitem ostatnich lat. Mimo, że już od dawna mogliśmy podziwiać drewniane konstrukcje to właśnie teraz drewno jako materiał zostało docenione na nowo. Przejeżdżając przez różne miejscowości często spotkać można drewniane chatki, natomiast odwiedzając dziadków lub pradziadków podziwialiśmy pięknie wykonane drewniane meble. Zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz Naszego domu możemy zauważyć liczne elementy wykonane z drewna również w obecnych czasach. Jednym z przykładów na wykorzystanie drewna w Naszym domu jest stworzenie drewnianego tarasu. Jeśli posiadamy własny dom z podwórkiem i ogrodem warto jest skusić się na wybudowanie tarasu, który pozwoli Nam na wypoczynek na świeżym powietrzu, a także relaksujące spędzenie czasu w Naszym pięknym ogrodzie o każdej porze roku. Wszystkie konstrukcje wykonane z drewna potrzebują jednak odpowiedniej konserwacji, aby mogły jak najdłużej cieszyć Nasze oko oraz służyć przez wiele lat. Odpowiednie zabezpieczenie drewna jest warunkiem koniecznym dla zachowania jego właściwości i uniknięcie zniszczenia w szybkim czasie. Pomimo, że drewno jest przepięknym materiałem to jest ono również bardzo wymagające w kwestii konserwacji, gdyż nie możemy pozostawić go bez ingerencji na kilka lat. Drewno wymaga impregnacji i naprawy zniszczeń, gdyż w przeciwnym razie może okazać się, że taras, który służyć miał wiele lat będzie służył kilka razy krócej.
Tarasy drewniane znajdują się na zewnątrz Naszego domu, co w konsekwencji sprawia, że są one wyjątkowo podatne na działanie wszelkich warunków atmosferycznych, które mogą okazać się mniej lub bardziej niekorzystne. Konieczne jest dbanie o estetyczny wygląd tarasu, a także jego wieloletnią żywotność, gdyż tarasy wykonane z drewna to konstrukcje, które powinny przetrwać wiele długich lat, oczywiście jeśli będą odpowiednio traktowane. Impregnowanie i zabezpieczenia drewna jest konieczne, gdyż pozwoli na uniknięcie wielu uszkodzeń w ciągu roku. Wiosną drewno jest szczególnie narażone na dużą wilgotność, niskie temperatury i roztapiające się śniegi. Latem drewno narażone jest na promieniowanie UV, a także liczne szkodniki i owady. Jesień to czas częstych opadów deszczu, natomiast zimą tarasy drewniane są zdecydowanie najbardziej podatne na uszkodzenia wywołane nie tylko śniegiem, zamarzającą wodą ale także bardzo niskimi temperaturami. Dbanie o taras drewniany jest niezbędne, dlatego powinniśmy zabrać się za zabezpieczenie drewna jeszcze jesienią. Najlepszy okres na impregnowanie to wrzesień oraz październik, gdyż wtedy opadów jest mało i możemy natrafić na słoneczną, piękną pogodę, dzięki czemu preparaty zdążą wyschnąć.
Jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie tarasu na zimę jest jego olejowanie. Preparat chroni drewno zarówno przed wilgocią jak i mrozem. Dodatkowym atutem jest fakt, że olejowanie jest bardzo prostym sposobem na zabezpieczenie drewna w niskiej cenie. Aby w pełni zabezpieczyć taras powinniśmy powtórzyć proces również wiosną, dzięki czemu taras nie tylko będzie odporniejszy ale również poprawi się jego wygląd estetyczny. Najlepszą porą na olejowanie będzie październik, bądź listopad, jednak dzień powinien być bezwietrzny i bezdeszczowy, dlatego wiele osób stara się jak najszybciej w okresie jesiennym przeprowadzić konserwację. Zadaniem oleju jest wnikanie w pory, dzięki czemu woda nie będzie wnikała w wolne przestrzenie desek tarasowych. Zimowe warunki atmosferyczne to przede wszystkim wilgoć i ujemne temperatury, dlatego olejowanie jest najlepszym sposobem na zabezpieczenie drewna. Woda nie przedostanie się w głąb desek, przez co przy ujemnej temperaturze nie będzie napierać i nie sprawi, że wiosną zobaczymy liczne pęknięcia. Dzięki olejowaniu możemy utrzymać piękny kolor drewna, a także wybrać olej o takim odcieniu jaki chcielibyśmy uzyskać w nadchodzącym sezonie. Konserwacja drewna jest konieczna aby móc jak najdłużej cieszyć się pięknym tarasem.