Katar, kichanie, podrażnienie oczu czy dokuczliwe swędzenie skóry to niektóre objawy towarzyszące alergikom. O tym, jak ważny jest wybór podłogi dowiadujemy się, gdy ktoś nam bliski jest uczulony na kurz, roztocza czy sierść zwierząt domowych. Warto wtedy pomyśleć o położeniu podłogi, która podwyższy komfort życia alergika.
Na niektóre alergie np.: na produkty żywnościowe lub pyłki nie mamy większego wpływu. Jednakże w przypadku alergii na kurz, roztocza i sierść zwierząt możemy zminimalizować jej skutki, wybierając odpowiednią podłogę w domu. Materiał, z którego układamy podłogę powinien mieć przede wszystkim gładką powierzchnie, z której łatwo usuwa się brud. Ponadto podłoga ta powinna być odporna na ścieranie oraz wilgoć. Częste sprzątanie i mycie może wpłynąć na jej wygląd w postaci rys, odkształceń czy przebarwień. Dodatkowo podłogi wykonane z naturalnych materiałów wykazują właściwości antyalergiczne. Jednakże wybierając rodzaj podłogi dla alergików nie powiśmy rezygnować z jej walorów estetycznych.
Jednym z najlepszych rozwiązań dla alergików są oczywiście podłogi drewniane. Drewno jest naturalnym produktem i wykazuje właściwości antystatyczne. To sprawia, że nie przyciąga kurzu, a więc zapobiega jego wnikaniu i osadzaniu się w szczelinach i zagłębieniach. Pamiętajmy jednak, aby wybierać tylko te podłogi drewniane, do wykończenia których posłużyły naturalne woski i oleje lub lakiery wodorozcieńczalne. Chemiczne lakiery i te utwardzane UV nie sprawdzą się w przypadku alergii, a dodatkowo mogą wywołać inne reakcje alergiczne. Wybierajmy również rodzime gatunki drewna takie jak dąb, buk, jesion czy modrzew, ponieważ niektóre gatunki drewna egzotycznego mogą wydzielać aromatyczne olejki zwiększające alergie.
Zobacz również: Podłogi drewniane Puławy
Równie dobrym rozwiązaniem i tańszym od podłogi drewnianej będzie wybór paneli podłogowych. Przy ich zakupie warto jednak zwrócić uwagę na ich parametry. Najlepsze będą takie panele, których powierzchnia została wykończona obojętnymi preparatami chemicznymi. Wystrzegajmy się za to paneli, których konstrukcja została spojona syntetycznymi klejami. Panele podłogowe są łatwe w montażu a do ich mycia wystarczy wilgotny mop, który z łatwością usunie zanieczyszczenia. Dodatkowo można kupić panele podłogowe posiadające specjalną powłokę antystatyczną.
Ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem może być podłoga z korka. Korek jest materiałem ekologicznym, który wykazuje właściwości antyalergiczne. Dodatkowo nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu, dzięki czemu z łatwością utrzymamy podłogę korkową w należytej czystości. Kolejną zaletą podłogi korkowej jest jej wodoodporność, co sprawia, że można ją często myć bez obawy przed jej zniszczeniem.
Gdy już wybierzemy podłogę dla alergików pamiętajmy, aby unikać w domu wełnianych wykładzin podłogowych oraz dywanów, które zbierają kurz i roztocza oraz ciężko z niej usunąć sierść zwierząt. Wnikają one głęboko w strukturę materiałów, a ich częste czyszczenie jest nader uciążliwe i z reguły mało efektywne. Jeśli chodzi o meble warto wybierać tylko te z naturalnej skóry. Nawet jeśli wybierzemy podłogę idealna dla alergika, a mieszkanie wyposażymy w grube zasłony, firanki i meble z weluru nie spełni ona swojej funkcji.