Styl skandynawski kojarzy nam się z bielą, przestrzenią i prostotą, dlatego coraz więcej Polaków decyduje się niego aranżując swoje wnętrza. Styl ten łączy w sobie minimalizm, estetykę i funkcjonalność, a także kładzie duży nacisk na ekologiczne, naturalne materiały. Istnieje kilka odmian stylu skandynawskiego, jednakże w centrum każdego z nich na pierwszym planie znajduje się drewno. W tym artykule przyjrzymy się bliżej charakterystyce odmian stylu skandynawskiego oraz zastanowimy się, jaki materiał wybrać do salonu i kuchni urządzanych tymże stylu.
Mimo, że styl skandynawski ogniskuje się wokół wnętrz pełnych bieli i przestrzeni oraz naturalnych, grubych i prostych materiałów, mimowolnie wywołuje u nas poczucie przytulności i ciepła, mimo skojarzeń z mroźną Północą. Jednakże styl ten ze względu na drobne różnice w sposobach aranżacji przez poszczególne kraje Skandynawii wyodrębnia trzy odmiany:
W stylu tym ściany i podłogi drewniane maluje się na biało lub bardzo jasny odcień szarości, a we wszelkich dodatkach króluje prostota i minimalizm. Sam styl szwedzki jest najbardziej surową, a jednocześnie najbardziej nowoczesną odmianą stylu skandynawskiego.
Tu również dominuje minimalizm, prostota i wszechobecna jasna kolorystyka ścian i podłóg drewnianych. Jednakże to, co odróżnia go od stylu szwedzkiego jest praktyka montowania bielonych desek drewnianych, także na ścianach i sufitach we wszystkich pomieszczeniach.
Styl duński najwyraźniej odznacza się do stylu szwedzkiego i norweskiego, a to za sprawą przełamywania tradycyjnej bieli innymi kolorami, głównie błękitem, zielenią i żółcią. Styl ten nie tylko jest najbardziej kolorowy, ale i najmniej surowy. Dzieje się tak poprzez stosowaniu w aranżacji pomieszczeń miękkich, grubych koców, puszystych poduszek i dywanów, co nadaje wnętrzom ciepła i komfortu.