Panele podłogowe w kuchni – wady i zalety
26 lutego, 2019
Czym kierować się podczas budowy zadaszenia tarasu?
5 marca, 2019

Nawet najstaranniej zabezpieczona elewacja drewniana raz na kilka lat wymaga prac renowacyjnych, Jest to uzależnione od jej stanu technicznego. Każde drewno pod wpływem czynników atmosferycznych takich jak: wilgoć, promienie UV czy gwałtowne zmiany temperatury, zmienia swoją objętość, a w konsekwencji traci wszelkie walory estetyczne tak bardzo przez nas pożądane. Lakierobejce i środki impregnujące drewno nie uchronią go w stu procentach, także przed działaniem pleśni, grzybów czy owadów. Jakie zatem podjąć kroki, gdy upływ czasu zdążył odcisnąć piętno na deskach naszej elewacji drewnianej?

Zaczynamy od starej warstwy

Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek pracy nad przywróceniem nienagannego wyglądu elewacji drewnianej należy pozbyć się warstwy lakierów i farb ochronno-pielęgnacyjnych, które z upływem lat zaczynają odpryskiwać i zmieniać swój piękny naturalny kolor. Można to zrobić za pomocą szlifierki, zaś miejsca dla niej niedostępne oczyścić papierem ściernym. Papieru ściernego dobrze też użyć już po szlifowaniu, aby dodatkowo wygładzić powierzchnię. Usunięcie całej powłoki jest nieco czasochłonne, dlatego można wspomóc się specjalnymi preparatami zmiękczającymi.

Zobacz również: Konserwacja elewacji drewnianych – jak je skutecznie zabezpieczać?

Naprawa starej elewacji

Następnie pozostałości po szlifowaniu, czyli pył i opiłki drewna, dokładnie usunąć szczotką. Najlepiej dobrze przyjrzeć się całej powierzchni elewacji drewnianej, czy, wraz z upływem lat, nie powstały na niej uszkodzenia mechaniczne. Ubytki, które powstały na elewacji możemy pokryć specjalną szpachlówką do drewna koniecznie w tym samym kolorze co deski. Po jej stwardnieniu należy ją wyrównać szlifierką. Co zrobić w przypadku, gdy deski na pewnych fragmentach pokryje sinizna lub zagnieżdżą się w nich owady i ich larwy? W takim przypadku zazwyczaj zrywa się deski z całej ściany lub wydzielonej powierzchni. Przed założeniem nowych desek warto je raz zaimpregnować, z kolei drugą warstwę nanieść już po zamontowaniu. Bezkompromisowo należy usunąć deski elewacji drewnianej jeśli zaatakował je grzyb domowy. Grzyb ten powoduje butwienie drewna, które po usunięciu najlepiej spalić. W przypadku pojawienia się pleśni na elewacji drewnianej wystarczy usunąć ją mechanicznie za pomocą szczotki lub szmatki, po czym przemyć preparatem pleśniobójczym. Należy tu jednak pamiętać, że zarodki pleśni są szkodliwe dla naszego zdrowia, dlatego wszelkie prace związane z jej usuwaniem powinno się wykonywać w rękawiczkach i maseczce ochronnej. Warto też pomyśleć o dobiciu gwoździ w miejscach, gdzie potrzebne jest solidniejsze umocnienie oraz uszczelnieni wszystkich połączeń z ramami drzwiowymi i okiennymi.

Malowanie i lakierowanie elewacji drewnianych

Do malowania elewacji drewnianych nadają się jedynie lakiery i lakierobejce przeznaczone do stosowania na zewnątrz o wysokich właściwościach paroprzepuszczalności. Zaleca się nakładanie co najmniej dwóch warstw tych preparatów. Używanie zwykłych farb olejnych, ftalowych czy lakierów szybko skutkuje pojawieniem się odprysków. Preparaty te tworzą szczelną powłokę, która uniemożliwia drewnu oddychanie. Tak samo dzieję się, gdy nałożymy zbyt grubą warstwę lakierobejcu czy farby – drewno reaguję na wilgoć, chłonąc ją z otoczenia i pozbywając się przez odparowywanie w wysokich temperaturach. Z tych przyczyn wszelkie preparaty nakładamy przed lakierowaniem czy malowaniem, aby mogły one wniknąć w głąb drewna.

Renowacja elewacji drewnianej nie należy do łatwych czynności i z pewnością pochłania wiele czasu i energii, dlatego warto przestrzegać powyższych zasad, aby przez kolejnych kilka lat móc cieszyć się jej odświeżonym zachwycającym wyglądem.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook