Jakie są zalety termodrewna?
8 maja, 2019
Jaką podłogę wybrać do łazienki? cz.1
14 maja, 2019

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz częściej spotykanym sposobem na docieplenie pomieszczeń mieszkalnych. Dobrze wykonana instalacja grzewcza nie tylko zwiększy estetykę domu, ale pozwoli obniżyć koszta związane z jego ogrzewaniem. Obecnie stosuje się dwa typy ogrzewania podłogowego – elektryczne i wodne. Bez względu jednak na to, który z nich wybierzemy najistotniejszy jest dobór materiału, którym wykończymy podłogę. Które rodzaje podłóg są przeznaczone do ogrzewania podłogowego, a które z nich powinniśmy kategorycznie wykluczyć?

Płytki ceramiczne

Powszechnie panuje przekonanie, że płytki ceramiczne tworzą idealny duet w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Dzieje się tak ze względu na ich niską izolację cieplną oraz wysoką odpornością na podwyższoną temperaturę. Płytki nie odkształcają się i nie odpryskują w trakcie wahań temperatur. Ciepło z podłogi podgrzewanej bardzo dobrze przepuszcza również klej, którymi są klejone płytki, jednakże musi on charakteryzować się odpowiednią elastycznością.

Podłoga drewniana

Drewno spośród wszystkich materiałów charakteryzuje się najwyższą izolacją termiczną. To, co jest zaletą przy tradycyjnym ogrzewaniu w przypadku ogrzewania podłogowego staje się główną wadą podłogi z drewna. Ponadto drewno pracuje pod wpływem temperatury – kurczy się i rozkurcza, dlatego w podłodze mogą powstawać szczeliny. Jeśli decydujemy się na drewno przy podłodze ogrzewanej należy unikać jego miękkich gatunków tj.; brzozy, jesionu, buku czy wengi, a wybierać gatunki twardsze m.in.: dąb lub niezwykle wytrzymały bambus.

Zobacz również: Czym jest bambus prasowany?

Panele podłogowe

Panele podłogowe to wybór pośredni pomiędzy płytkami ceramicznymi a podłogą drewnianą. Unikniemy chłodu, na który mimo ogrzewanej podłogi skarzą się niektórzy posiadacze podłogi z płytek ceramicznych, a zyskamy imitację drewna dzięki panelom podłogowym, które zawsze prezentują się elegancko. Należy jednak pamiętać, by wybrać te panele, które producent dopuszcza do stosowania na podłogach podgrzewanych – tylko wtedy uzyskamy pożądane efekty i zaoszczędzimy na ogrzewaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook