Czym jest prasowany bambus?
26 kwietnia, 2019
Jakie podłogi wybrać na ogrzewanie podłogowe?
10 maja, 2019

Drewniane elementy domu niemal każdemu kojarzą się z tradycją, przytulnością i ciepłem. Fachowo położona i piękna elewacja lub taras, piękna drewniana kuchnia lub meble budzą zachwyt mieszkańców, podziw gości i zazdrość sąsiadów. Jakie drewno wybrać, by ochronić swoją drewniane elementy domu przed czynnikami zewnętrznymi na długie lata?

Czym jest termodrewno?

Termodrewno to fiński patent z ostatniej dekady ubiegłego wieku. Finowie w latach 90-tych przeprowadzili szereg badań nad drewnem, poddając je wielorakiej obróbce termicznej. Drewno wystawia się na działanie wysokiej temperatury, używając do tego celu pary wodnej. Podczas tego procesu drewno ciemnieje, nabierając pięknej ciepłej barwy na całej grubości, przez co znajduje szerokie zastosowanie w późniejszych etapach eksploatacji. Dodatkowo proces ten jest w pełni ekologiczny, ponieważ przy produkcji termodrewna nie używa się żadnych środków chemicznych, dzięki czemu nie wydzielają się żadne szkodliwe związki.

Jakie są zalety termodrewna?

Termodrewno dzięki swoim właściwościom to idealny materiał do wykonywania elementów drewnianych zewnętrznych, narażonych na wysoki współczynnik wilgoci. Wykorzystuje się je nie tylko jako element elewacji czy tarasu – znajduje także szerokie zastosowanie w kuchniach, łazienkach, saunach czy przy produkcji mebli ogrodowych.

Cechy termodrewna:

wysoka odporność na mikroorganizmy – dzięki obróbce termicznej zawarte w drewnie cukry krystalizują się i utwardzają, przez co przestają być pożywką dla pleśni i grzybów. To sprawia, że wewnątrz termodrewnie nie dochodzi do gnicia i butwienia.

niska absorpcja wilgoci – termodrewno, dzięki wewnętrznej zmianie struktury, nie pracuje w kontakcie z wodą, nie kurczy się i nie pęcznieje, a zatem rzadko pojawiają się na nim odkształcenia i wypaczenia.

doskonała izolacja cieplnatermodrewno to zdecydowanie lepszy izolator ciepła od tradycyjnego drewna, dlatego w gorące dni można śmiało chodzić po nim boso, zaś ławki w saunie mniej się nagrzewają.

niepowtarzalny kolordzięki swojej barwie termodrewno stanowi idealny zamiennik egzotycznych gatunków drewna. W procesie jego produkcji uzyskuje piękny kolor, od bursztynowego po ciemny brąz w zależności od temperatury jego obróbki.

ekologia – podczas produkcji termodrewna nie używa się substancji szkodliwych dla zdrowia, dzięki czemu drewno to jest przyjazne alergikom oraz tym, którzy dbają o środowisko naturalne.

Zobacz również: Taras drewniany – konserwacja i zabezpieczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook