Codzienna pielęgnacja podłogi drewnianej to istotne zabiegi, które zachowają jej naturalne piękno i przedłużą jej żywotność. Jednakże nawet najstaranniej zadbana podłoga po kilkunastu latach może wymagać odnowy. Co zrobić, aby zapewnić naszej podłodze drewnianej drugie życie?
Jeśli widzimy już upływ czasu na powierzchni naszej podłogi drewnianej możemy podjąć się jej renowacji. Nie jest to zabieg trudny, dlatego prace renowacyjne możemy wykonać na własną rękę bez pomocy fachowców, jeśli tylko dysponujemy odpowiednim sprzętem, czasem i sporymi chęciami. Pierwszym etapem renowacji będzie dokładne wyszlifowanie powierzchni podłogi drewnianej. Jak mocno chcemy ją wyszlifować w głównej mierze zależeć będzie od stopnia jej uszkodzenia. Następnie powierzchnie wyszlifowanej podłogi musimy wypolerować za pomocą polerki talerzowej. Koniecznie też musimy dokładnie oczyścić podłogę i usunąć z niej pył powstały przy polerowaniu. Pozostaje nam już tylko poddać naszą podłogę drewnianą lakierowaniu bądź olejowaniu, by znów mogła zachwycać swoim pięknym naturalnym wyglądem.
Jeśli nasza podłoga drewniana w czasie jej eksploatacji zyskała nieestetyczne ślady uszkodzeń mechanicznych np. zarysowań od butów lub wgłębień po meblach i uderzeniach punktowych możemy postarać się ją wyrównać. W tym przypadku działamy jak podczas renowacji, a więc musimy naszą podłogę odpowiednio wyszlifować. Do tego celi posłuży nam szlifierka taśmowa i papier ścierny. Decyzja o tym, jak grubego papieru użyjemy zależy od stopnia nierówności i uszkodzenia podłogi. Warto w tej sprawie poradzić się personelu w sklepie z podłogami drewnianymi, ponieważ jeśli źle dobierzemy grubość papieru zamiast wygładzić podłogę zwyczajnie ją zniszczymy. Jeśli odpowiednio przeprowadzimy ten etap wyrównywania podłogi drewnianej, pozostaję ją tylko odpowiednio wypolerować, a na końcu nałożyć wybrany przez nas lakier bądź olej przeznaczony do podłóg drewnianych.
Zobacz również: Jak codziennie i regularnie dbać o podłogę drewnianą?