Taras drewniany – konserwacja i zabezpieczanie
16 grudnia, 2018
Jak dobrać panele podłogowe?
4 lutego, 2019

Wybór elewacji to wbrew pozorom decyzja niełatwa. Stanowi ona element domu, który łączy zarówno funkcję estetyczne, jak i użytkowe, dlatego jej wybór powinien stanowić dokładnie przemyślany proces.

Wiele osób decyduje się na elewację z drewna z prostego powodu – drewniana elewacja wygląda najładniej.
Z drugiej strony elewacja drewniana wymaga nieustannej konserwacji,a  jej pielęgnacja jest bardzo czasochłonna. Przyczyn należy upatrywać w działaniu czynników pogodowych, na jakie fasada jest nieustannie narażona. Działanie promieni słonecznych oraz deszczu sprawia, że elewacja chłonie wilgoć, co często skutkuje  pojawieniem się pleśni, grzybów i szkodników. Także mróz może spowodować mechaniczne uszkodzenia elewacji.

Ochrona elewacji drewnianych

Jeżeli chcemy na dłużej zachować elewację z drewna w dobrym stanie, jej właściwości techniczne i estetyczne, musimy ją odpowiednio zabezpieczyć, konserwować.
Impregnacja drewna jest potrzebna, aby zwiększyć trwałość i na dłużej zachować piękny, estetyczny wygląd.

Rodzaj i częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych zależy w dużym stopniu od rodzaju drewna oraz sposobu jego wcześniejszej obróbki.

Impregnacja elewacji drewnianych

Do ochrony drewna służą specjalne impregnaty techniczne i ochronno-dekoracyjne, jeśli zaś chcemy je pielęgnować należy sięgnąć po preparaty konserwujące.
Wyróżnia się preparaty zapobiegające (do użytkowania na surowym drewnie) oraz zapobiegające i zwalczające (do stosowania na drewnie zarówno nowym jak i starym).

Impregnaty techniczne są bardzo skuteczne, chronią przed wszystkimi czynnikami biokoryzyjnymi (pleśnie, grzyby domowe, owady). Zostają one wchłonięte w głąb drewna nie tworząc powłoki.

Impregnaty wodne i rozpuszczalnikowe szybko schną, dzięki czemu ukończenie pracy jest możliwe, w zależności od wielkości domu, nawet w jeden dzień. Minusem jest ich niezwykle ostry zapach.

Preparaty solne są przeznaczone do ochrony drewna przed ogniem. Ich działanie powoduje pojawienie się na powierzchni drewna  kryształków soli, które blokują ogień. Bardzo często dodatkowo zawierają biocydy. Zaleca się  stosowanie tych preparatów w miejscach mniej widocznych, by zminimalizować efekty uboczne, wpływające na estetykę elewacji.

Zobacz również: Taras drewniany – konserwacja i zabezpieczanie

Preparaty do dekoracyjnego wykończenia elewacji drewnianych

Lakiery
Podkreślają one rysunek drewna oraz jego naturalna kolorystykę. Chronią drewno przed promieniami UV, wodą, uszkodzeniami mechanicznymi. Są substancją, która nie wnika w głąb drewna, jej powłoka dość szybko pęka. Tak elewacja wymaga odnawiania średnio co dwa lata.

Bejce
Zawierają w swoim składzie barwniki, odporne na promieniowanie słoneczne. Chronią także przed owadami i  wodą. Bejcowanie powinniśmy powtarzać średnio co 4 lata.

Lakierobejce
To połączenie lakieru i bejcy. Tworzą trwałą, elastyczną powłokę na powierzchni drewna. Dobrze chronią przed wodą, dlatego też niezwykle dobrze zapobiegają siniźnie drewna.

Farby
Zapewniają dodatkową ochronę przed zagrzybieniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Do malowania drewna możemy stosować farby olejne, alkidowe, alkidowo-olejne. Powtórne malowanie możemy wykonać po 5-8 latach.

Oleje
Tworzą hydrofobową powłokę, która zmniejsza nasiąkanie drewna. Ogranicza skutki kurczenia oraz pęcznienia drewna.

Warunki w jakich mieszkamy i spędzamy wolny czas ma ogromny wpływ na nasz nastrój i dobre samopoczucie, dlatego tak ważna jest systematyczna pielęgnacja i konserwacja elewacji drewnianych. Jeżeli odpowiednio zakonserwujemy drewno, używając specjalnie do tego przeznaczonych impregnatów, możemy cieszyć  się piękną drewnianą elewacją przez długie lata.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook