Drewno to jeden z najchętniej wykorzystywanych do budowy i wykończenia wnętrz materiałów. Trudno się dziwić. Drewno posiada nie tylko niezaprzeczalne walory estetyczne. Jest także ekologiczne, łatwe w obróbce oraz odporne na działanie czynników zewnętrznych.
Moda na drewno w budownictwie trwa już kilka dobrych lat. Po ten wszechstronny materiał najczęściej sięgają osoby, którym zależy na ekologicznej, estetycznej, inspirowanej naturą aranżacji przestrzeni.
Drewno jest materiałem niezwykle wszechstronnym. Ogromna różnorodność gatunków, kolorów, faktur i form daje niemal nieograniczone możliwości jego wykorzystania.
Poddane malowaniu, lakierowaniu czy woskowaniu nie tylko nie traci swojego uroku, ale dodatkowo zyskuje.
Świetnie sprawdzi się nie tylko na podłodze, ale również przy produkcji mebli, izolacji, czy konstrukcji ścian domu. Odpowiednio impregnowane, pozostaje trwałe (i piękne) przez długie lata.
Elegancki, wysmakowany wygląd „4 kątów” to nie jedyne zalety drewnianych aranży.
Mieszkanie, którego podłogę zdobi drewno nabiera klasy i eleganckiego, szlachetnego charakteru. Nawet w połączeniu z tradycyjnymi, niepozornymi elementami wyposażenia.
Walory estetyczne to jednak nie jedyne zalety drewnianych konstrukcji.
Zobacz również: Elewacje z drewna
Nie wszyscy wiedzą, że drewno posiada wyjątkową wysokość wytrzymałość na rozciąganie. Przy gęstości 0,6 g/cm³ wytrzymałość na rozciąganie drewna wynosi aż 100 N/mm². Jeśli fundamenty drewnianego domu lekko się przemieszczą pod wpływem nierównomiernego osiadania gruntu, taka konstrukcja odkształci się bez większych uszkodzeń. Niestety, podobnej cechy nie posiadają już domy murowane. Nawet najmniejsza zmiana w położeniu fundamentów może spowodować pęknięcia tynku i muru.
Drewno jest materiałem naturalnym i ekologicznym. A to oznacza, że nie wywiera negatywnego wpływu nie tylko na środowisko, ale również na nasze zdrowie.
Drewniane wykończenie zapewnia optymalną regulację wilgotności, co przyniesie ulgę osobom, zmagającym się z dolegliwościami układu oddechowego. Mówi się również, że sam wygląd drewna działa kojąco na układ nerwowy, pomaga redukować stres i… poprawia jakość snu.
Drewno jest doskonałym izolatorem termicznym i elektrycznym. Inwestując w drewnianą elewację, masz więc ogromne szanse na… zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.
Jeśli nie może pozwolić sobie na zbudowanie drewnianego domu, ułożenie sosnowego parkietu czy wyłożenie ścian piękną dębową boazerią, wyposaż swoje wnętrze choćby w kilka drewnianych elementów, np. drewniane okna.
Te ponadczasowe, doskonałej jakości dodatki wprowadzą do pomieszczenia wyjątkową atmosferę, sprawiając, że stanie się ono przytulne i pełne ciepła.
1 Komentarz
Dobrze napisany artykuł i bardzo pomocny.