Jeszcze do niedawna w polskich domach i mieszkaniach niepodzielnie panowało tradycyjne ogrzewanie za pomocą grzejników. Jednak coraz częściej Polacy decydują się na instalację ogrzewania podłogowego. To, jaki rodzaj instalacji wybierzemy podczas remontu czy budowy domu jest jednym z najważniejszych wyborów. Dlatego warto zadać sobie pytanie, które z nich bardziej się opłaca pod względem użytkowym i finansowym.
Różnica ta tkwi w emisji ciepła. Tradycyjne ogrzewanie poprzez grzejniki to tzw.: konwekcja. Ogrzane w rurach powietrze unosi się do góry w pomieszczeniu zgodnie z prawami fizyki. Dlatego też w przypadku takiego ogrzewania marzną nam stopy – najchłodniejsze powietrze zanjduję się przy podłodze. Ogrzewanie podłogowe wykorzystuje promieniowanie. Pochodzace z promieniowania ciepło unosi sie od dołu, dzięki czemu przy podłodze panuje najwyższa temperatura ok. 22 stopni celsjusza. Nasze stopy ogrzewają się w pierwszej kolejności, dlatego jest nam zawsze ciepło.
Podstawową wadą grzejników jest sposób ogrzewania. Aby nie marzły nam stopy musimy utrzymywać wyższą temperaturę w pomieszczeniu niż w przypadku ogrzewania podłogowego, a co za tym idzie ponosimy wyższe koszta takiego ogrzewania.
Grzejniki nie są przyjazne nie tylko zmarźluchom, ale i alergikom. Szybsze ogrzewanie pomieszczeń wiażę się z szybszym ruchem powietrza. To sprzyja szybszemu zbieraniu sie kurzu I roztoczy. Kolejną wadą grzejników, tym razem na płaszczyźnie estetycznej, są ich wystające elementy. Utrudniają one aranżację pomieszczeń, a przysłonięte mablami lub zasłoną obniżaja skuteczność ogrzewania.
Tradycyjne grzejniki mają i swoje zalety. Jedną z nich jest niewątpliwie swoboda w regulacji temperatury. Możemy dzięki nim dowolnie regulować temperatury dla różnych pomieszczeń. Jeśli jest nam za zimno podkręcamy głowicę, a gdy za ciepło – podkrecamy ja. W przypadku ogrzewania podłogowego nie jest to takie proste. Dodatkowo grzejniki bardzo szybko podnoszą temperaturę w pomieszczeniu, co jest istotne jeśli wracamy do zimnego domu po długiej nieobecności. Ogrzewanie podłogowe, aby ogrzać pomieszczenie potrzebuje dłuższej chwili. Pozostaje także kwestia aranżacji mieszkania – grzejniki w żaden sposób nie wpływają na rodzaj materiału, z którego wykonana jest podłoga.
Podstawową wadą ogrzewania podłogowego jest niestety wciąż duży koszt położenia takiej instalacji. Jest to średnio ok. 100-150zł za metr kwadratowy, podczas gdy grzejnik do ogrzania 12 metrów kwadratowych kupimy w cenie ok. 400-450zł. Warto te kwoty przeliczyć na całą powierzchnie mieszakania czy domu.
Koszty te wzrastają przy wykończeniu takiej podłogi. Twierdzenie, że przy takiej instalacji należy siegnąć wyłąłcznie po płytki ceramiczne jest oczywiście błędne. Obecnie producenci oferują materiały, które umożliwiją swobodny przepływ powietrza, dlatego też z powodzeniem możemy siegnać po panele podłogowe lub wykładzine, a nawet parkiet drewniany Niestety materiały te są o wiel droższe niz tradycyjne grzejniki, co naraża nas na kolejne koszta.
Zobacz również: Jakie podłogi wybrać na ogrzewanie podłogowe?
Główną zaletą podłogówki jest to, że nagrzana posadzka dłużej zatrzymuje ciepło. Po jej wyłączeniu pomieszczenie nie wychłodzi się tak szybko, jak w przypadku grzejników. Pomieszczenia wolniej się nagrzewają, ale rozgrzana w ten sposób podłoga dłużej sie wychładza. Komfort jaki uzyskujemy poprzez mozliwość chodzenia bosymi stopami po każym rodzaju podłogi, nawet wyłożonej płytkami, dla wielu jest wart każdych pieniędzy. Utrzymanie optymalnej temperatury jest zatem prostsze i dużo tańsze. Ogrzewanie podłogowe to jest także przyjazne alergikom, ponieważ powoduje mniejszy ruch powietrza. Pozostaje jeszcze kwestaia estetyki – ogrzewanie podłogowe pozwala nam na dowolną aranżacje pomieszczeń.