Piękna drewniana podłoga, która cieszy oko na lata to marzenie każdego posiadacza domu czy mieszkania. Aby było to możliwe deski drewniane należy odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem czasu. W dobie ekologicznego stylu życia i dbania o środowisko naturalne, a także o własne zdrowie producenci środków impregnujących do drewna prześcigają się w stosowaniu najnowszych rozwiązań. Poszczególne produkty różnią się od siebie właściwościami i składnikami.
Wielką zaletą fabrycznego nakładania olejów i środków na deski drewniane jest perfekcja w wykonaniu. Wszelkie warstwy położone są równomiernie i zostają idealnie wygładzone, dzięki specjalnym precyzyjnym maszynom. Powierzchnia drewnianych desek, które mają służyć nam za podłogę drewnianą, zostaje oszlifowana i wypolerowana, a na koniec odkurzona. Następnie poddaje się je działaniu wysokiej temperatury i suszy, dzięki czemu wszelkie środki mogą przenikać głęboko do struktury drewna. Ostatecznie deski drewniane poddawane są polerowaniu do czasu aż otrzymają pożądaną matową powierzchnie. Jedyna wada fabrycznych zabezpieczeń desek drewnianych jest nakładanie tylko cienkich warstw impregnatów. Wynika to z faktu, że zarówno proces podgrzewania, jak i osuszania materiałów odbywa się w krótkich cyklach, przez co działanie środków musi odbywać się bezpośrednio na powierzchni.
Oleje, którymi impregnuje się parkiet drewniany można podzielić na twardniejące i nietwardniejące. Oleje twardniejące są z reguły o wiele twardsze. Obok podstawy olejowej stosuj się w ich produkcji żywice naturalne i sztuczne. Dzięki temu zyskują taką twardość, że aby otrzymać materiał gotowy do obróbki końcowej należy używać do desek rozpuszczalnika. Rozpuszczalnik nie tylko służy regulacji lepkości oleju, ale też przyspiesza jego schnięcie. Oleje nietwardniejące to mieszanka składników naturalnych takich jak oleje słonecznikowe lub lniane, pigmenty oraz sole, które skracają proces schnięcia. Ponieważ w odróżnieniu do olej twardniejących nie zawierają w swoim składzie żywic minimalnie chronią przed ścieraniem czy zabrudzeniami.
Woski naturalne, jak sama nazwa wskazuje, zawierają tylko substancje pochodzenia naturalnego, głównie różne rodzaje wosków. Ponieważ występują w stałym skupieniu przed nałożeniem trzeba je podgrzać do odpowiedniej temperatury. Ewentualnie używa się do ich rozpuszczenia rozpuszczalników. Wosk nie wnika tak głęboko w pory deski drewnianej jak olej, dlatego jest on po nałożeniu polerowany do cienkiej warstwy, która wymaga powielania. Woskowanie parkietu drewnianego służy jego ochronie lub pielęgnacji, nadając mu piękny jedwabisty połysk. Ponadto wosk działa antystaycznie, zapobiega wchłanianiu się wody, a drewno może swobodnie oddychać.
Zarówno olejowanie, jak i woskowanie to zabiegi pielęgnacyjne i impregnujące, które wydobywają z drewna jego naturalne piękno. Jedno i drugie uodparniają podłogę drewnianą na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, a przy tym idealnie nadają się do ogrzewanie podłogowe.