Panele podłogowe są doskonałym tańszym zamiennikiem podłóg drewnianych. Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów paneli, które swoim wyglądem przypominają naturalne drewno, co zdecydowanie pozytywnie wpływa na zainteresowanie tym rodzajem powierzchni podłogowej. Panele podłogowe są stosunkowe tanie, a także bardzo łatwe w montażu, co jest dodatkowym atutem. Stale rosnące wymagania klientów sprawiają, że producenci tworzą nowe rozwiązania, a także udoskonalają już istniejące, na przykład poprzez poprawę klasy ścieralności, dzięki czemu dłużej możemy cieszyć się piękną podłogą. Na rynku istnieje kilka rodzajów paneli podłogowych, wśród których wyróżnić można panele winylowe, laminowane oraz korkowe, a także te pokryte drewnianą warstwą. Wybierając panele podłogowe do naszego mieszkania powinniśmy pamiętać, że każdy z wymienionych wcześniej rodzajów paneli znajduje zastosowanie w innych pomieszczeniach, a skorzystanie ze wskazówek dotyczących odpowiedniego dopasowania rodzajów paneli do miejsca przeznaczenia sprawia, że podłoga jest dużo trwalsza.
Panele korkowe
Panele korkowe posiadają wiele innych plusów poza walorem estetycznym, co sprawia, że stale zyskują na popularności. Właściwości dekoracyjne jakie posiadają panele korkowe to nie jest jedyna zaleta, gdyż charakteryzują się również bardzo wysokim poziomem izolacyjności cieplnej oraz akustycznej. Ten rodzaj paneli świetnie sprawdzi się na przykład w sypialni.
Panele laminowane
Charakterystycznym elementem paneli laminowanych jest ich powierzchnia wykonana z laminowanego papieru i choć wydawać się może, że papier nie należy do trwałych materiałów, to ten rodzaj paneli może mieć bardzo dużą trwałość, a wszystko za sprawą środków jakimi są zabezpieczone panele. Panele laminowane posiadają wiele różnych wzorów, a także kolorów, dzięki czemu każda osoba zainteresowana tym rodzajem podłogi może znaleźć odpowiedni produkt, który będzie pasował do koncepcji wnętrza danego pomieszczenia. Panele laminowane mogą posiadać nie tylko wzór drewna, ale również płytek ceramicznych oraz podłogi kamiennej. Jedyną wadą paneli laminowanych jest to, że słabe wygłuszają dźwięk.
Panele winylowe
Główną zaletą paneli winylowych jest fakt, że są bardzo odporne na zniszczenia, a dodatkowo świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, które narażone są na wilgoć, a więc warto zamontować je na przykład w kuchni oraz łazience. Atutem paneli winylowych jest to, że mogą zostać wykorzystane przy ogrzewaniu podłogowym.
Panele drewniane
Panele drewniane tworzone są z różnych gatunków drewna, dlatego ich trwałość, ścieralność, odporność na uszkodzenia oraz wilgoć różnią się zależnie od tego z jakiego drzewa wykonane zostały panele, przy czym największe znaczenie posiada górna warstwa drewna. Zaleca się wybór twardego drewna takiego jak dąb, klon, drzewa egzotyczne oraz inne określane jako twarde, gdyż podłoga jest bardziej odporna na wszelkie uszkodzenia.
Panele polimerowe
W przypadku tego rodzaju paneli wykorzystywane są nowoczesne, innowacyjne rozwiązania takie jak nanotechnologia. Panele są odporne na uszkodzenia, zabrudzenia, działanie promieni UV, a dodatkowo podłoga jest stosunkowo cicha.