Panele podłogowe od dawna cieszą się uznaniem ze względu na swoje walory estetyczne i wysoką funkcjonalność. Doskonale imitują drewno, są stosunkowo niedrogie, a łatwość ich układania sprawia, że może je ułożyć nawet osoba niedoświadczona. Jednakże jest to produkt sztuczny, co wiążę się z zaletami, jak i wadami paneli. Powszechnie królują w sypialniach, salonach i przedpokojach, jednak coraz bardziej popularne staje się ich stosowanie również w kuchniach. Czy warto zdecydować się na panele w kuchni i jak wybrać najodpowiedniejsze?
Poza walorami estetycznymi główną przewagą paneli podłogowych nad płytkami ceramicznymi jest fakt, że dają one poczucia ciepła w stopy. Dlatego dla rosnącego grona zwolenników paneli w kuchni istotny jest także fakt, że są one dodatkowo zabezpieczone fabrycznie, dzięki temu nie wymagają malowania i cyklinowania. Posiadają kilka warstw, dzięki czemu ich struktura jest wzmocniona a panele są bardziej odporne na wilgoć i związaną z nią odkształceniami. Żywotność niektórych najwyższej klasy paneli sięga nawet do 30 lat. Niestety podstawową wadą tych paneli drewnianych jest brak lakierowania na łączeniach. Miejsca niepolakierowane są podatne na wilgoć, co w konsekwencji może doprowadzić do ich odkształceń.
Z kolei panele laminowane są zabezpieczone specjalnym laminatem odpornym na urazy mechaniczne i plamy. Są także odporne na mycie oraz ścieranie. Minusem tych paneli jest niewątpliwie głuchy stukot, jaki da się usłyszeć podczas chodzenia po nich. Jedynym wyjściem jest zakup droższych paneli laminowanych z systemem tłumiącym kroki lub użycie kolejnej warstwy izolacyjnej.
Wiele osób dalej obawia się szybkiego niszczenia paneli podłogowych w kuchni, gdzie podłoga stale narażona jest na zalanie w trakcie codziennych czynności. Jednak to nie woda stanowi główny argument przeciw układaniu paneli w kuchni, gdyż producenci od lat pracują nad ich odpornością na wilgoć z całkiem dobrym efektem. Podstawowa wada układania paneli w tych pomieszczeniach wynika z ich właściwości elektrostatycznych. Panele bardzo łatwo przyciągają kurz, a plamy powstające w wyniku smażenia i gotowania są nie tylko nieestetyczne, ale i stosunkowe uciążliwe w sprzątaniu. Oczywiście producenci paneli podłogowych oferują nam specjalne panele do kuchni z powłoką antystatyczną, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
Zobacz również: Jak dobrać panele podłogowe?
Jednolita i spójna podłoga w naszych wnętrzach pozwala optycznie powiększyć pomieszczenia naszego domu i wprowadza do niego harmonię. Dobrą praktyką jest układanie paneli podłogowych podobnych pod względem koloru i wzornictwa na całej powierzchni użytkowej, zwłaszcza jeśli nasz salon posiada aneks kuchenny.
Innym rozwiązaniem może być połączenie paneli podłogowych z płytkami ceramicznymi, zwłaszcza w miejscach znajdujących się najbliżej zlewu i kuchenki. Można połączyć je w statyczne regularne kształty lub stworzyć z nich nieregularne wzory dające ciekawe efekty estetyczne.
W ostatecznym rozrachunku, jeśli decydujemy się ułożyć panele podłogowe w kuchni bardziej sprawdzą się panele laminowane niż panele drewniane. Bez względu na to jakiego wyboru dokonamy pamiętajmy, że aby cieszyć się pięknym wyglądem naszych paneli należy o nie odpowiednio dbać i regularnie pielęgnować.