Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej wykorzystywaną formą instalacji cieplnej w Naszych domach. Ten rodzaj ogrzewania swoją popularność w ciągu ostatnich lat zyskał dzięki komfortowi oraz bardzo korzystnemu rozkładowi temperatury, a zatem ogrzewania w całym domu. W ciągu ostatnich lat zimą odnotowujemy wyższe temperatury niż jeszcze kilkanaście lat temu, dzięki czemu w Naszych domach jest cieplej, jednak bez sprawnego ogrzewania nie uda Nam się przetrwać zimy w dogodnych warunkach. Ogrzewanie jest niezbędnym elementem instalacji w każdym domu i mieszkaniu, dlatego szukając odpowiedniego rozwiązania warto poznać różne możliwości, a także skorzystać z rad specjalistów odnośnie specyfiki danej formy instalacji oraz jej montażu. Atutem ogrzewania podłogowego jest zmniejszenie kosztów ogrzewania jakie ponosimy każdej zimy. Niezależnie od tego, jaki tym ogrzewania podłogowego wybierzemy, a więc czy będzie to ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne, w każdym przypadku znacznie zmniejszą się Nasze coroczne wydatki na ogrzewanie w domach. Ogrzewanie podłogowe jest hitem ostatnich lat podobnie jak podłogi wykonane z drewna. Pojawia się zatem pytanie: czy można zamontować ogrzewanie podłogowe w przypadku posiadania podłogi drewnianej? Nie każda podłoga jest jednak przeznaczona do tego rodzaju ogrzewania, dlatego zanim zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe powinniśmy dobrać do niego odpowiedni rodzaj podłogi.
Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe
Drewno jest doskonałym izolatorem ciepła, dlatego część osób, która chce zamontować ogrzewanie podłogowe w swoim domu pod podłogą drewnianą zastanawia się, czy jest to możliwe i czy ogrzewanie spełni swoją funkcję. Otóż ogrzewanie podłogowe może być zamontowane pod podłogą drewnianą pod warunkiem, że będzie spełnione kilka ważnych zasad. Pierwszą z zasad jest, abyśmy przy podłogach drewnianych zawsze wybierali ogrzewanie podłogowe wodne, a nie elektryczne. Podłogi drewniane wymagają specjalnego traktowania również pod względem ogrzewania i ważne jest, aby drewno nie było narażone na nagłe i szybkie zmiany temperatury. Drewno jako materiał powinno nagrzewać się powoli. Dzięki zastosowaniu się do pierwszej zasady uda Nam się dłużej zachować pierwotny stan podłogi drewnianej i nie ulegnie ona uszkodzeniu. Kolejną zasadą jest, aby przed położeniem podłogi drewnianej na ogrzewanej powierzchni przez kilka tygodni wygrzewać posadzkę. Po okresie ogrzewania powinniśmy sprawdzić, czy podłoga ma już odpowiednią wilgotność, a jeśli tak to możemy zabrać się za montaż podłogi drewnianej. Jeśli chodzi o akceptowalny poziom wilgotności to: dla jastrychu anhydrytowego wynosi ona 0,3%CM, natomiast dla cementowego jest to wartość 1,7%CM. Następną zasadą jest konieczność kontrolowania wysokości temperatury przy powierzchni podłogi. Według specjalistów temperatura przy powierzchni podłogi nie powinna przekraczać 27 stopni Celsjusza. Dodatkowo zaleca się ułożenie podłogi dwuwarstwowej o grubości 10 lub 11 milimetrów gdyż będą one stanowiły jeden z niższych oporów cieplnych, dzięki czemu w Naszym domu łatwiej będzie uzyskać odpowiednią temperaturę w stosunkowo niskim czasie. Spełnienie wszystkich warunków, a także skorzystanie z wartościowych porad specjalistów i fachowców powinno sprawić, że ogrzewanie podłogowe będzie idealnie spełniało swoje funkcje, a podłoga drewniana pozostanie w nienaruszonym stanie i przez wiele lat będzie zachwycać nie tylko domowników, ale również zaproszonych gości.
Jaki rodzaj drewna wybrać przy ogrzewaniu podłogowym?
Ważną informacją jest to, że nie każdy rodzaj drewna może być wykorzystane na parkiet przy posiadaniu ogrzewania podłogowego. Drewno jakie chcemy wykorzystać powinno posiadać odpowiednie cechy. Istotna jest jak największa stabilność wymiarowa oraz odporność na zmianę temperatury. Deski z jakich wykonana jest podłoga powinny posiadać niską kurczliwość, a dodatkowo warto, aby były wykonane z twardego drewna. Dzięki spełnieniu wyżej wymienionych kryteriów unikniemy niepotrzebnych rozwarstwień zarówno na deskach jak i między nimi.