Przy urządzaniu mieszkania, czy też całego domu ważna jest nie tylko wygoda, ale również efekt końcowy pod względem estetycznym. Podłogi drewniane są doskonałym rozwiązaniem nawet w najbardziej wymagających wnętrzach i pasują do każdego rodzaju wystroju ze względu na szeroki zakres materiału z jakiego są wykonane, a w konsekwencji, również dużą gamę kolorystyczną. W ostatnim czasie dużym powodzeniem cieszy się również ogrzewanie podłogowe. Dużą zaletą posiadania takiego ogrzewania jest zdecydowanie mniejszy efekt suchego powietrza w pomieszczeniu, który jest szczególnie zauważalny w okresach grzewczych podczas najchłodniejszych dni zimowych. Ogrzewanie podłogowe zapobiega w znacznej mierze unoszeniu się kurzu oraz wszelkich znajdujących się w pomieszczeniach drobnoustrojów, dzięki czemu powietrze jakim oddychamy jest dużo bardziej przyjazne. Dodatkowym plusem jest możliwość chodzenia boso nawet po wcześniej najzimniejszych podłogach, co jest ważne w przypadku, kiedy w mieszkaniu znajdują się małe dzieci, które bardzo nie lubią chodzić w kapciach. Podłoga drewniana oraz ogrzewanie podłogowe wydają się być idealnym rozwiązaniem.
Często pojawia się pytanie dotyczące możliwości łączenia podłogi drewnianej i ogrzewania podłogowego ze względu na materiał z jakiego wykonana jest powierzchnia. Podłogi drewniane kojarzone są zazwyczaj z dużą elegancją, ale też naturą ze względu na materiał z jakiego są wykonane. Ogrzewanie podłogowe jest nowoczesnym rozwiązaniem i może świetnie sprawdzić się w połączeniu z tradycyjną podłogą drewnianą, jednak należy zwrócić uwagę na rodzaj drewna, gdyż nie każdy nadaje się do ogrzewania podłogowego. Najważniejsze cechy gatunku drewna, które bardzo dobrze sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym to dobra higroskopijność oraz jak najniższy współczynnik skurczu. Gatunkami drewna, które w największym stopniu spełnią oczekiwania są przede wszystkim drzewa egzotyczne, ale także dąb europejski.
Wyróżnia się dwa rodzaje ogrzewania podłogowego, którymi są ogrzewanie wodne i elektryczne. Ogrzewanie wodne jest najpopularniejszym rozwiązaniem w obecnych czasach, gdyż w prosty sposób daje możliwość równomiernego rozprowadzania ciepła. Ogrzewanie elektryczne wymaga użycia specjalnych mat grzejnych pod posadzką, jednak nie są one trudne w montażu, a ten typ ogrzewania podłogowego pozwala na znaczne obniżenie zużycia energii elektrycznej, tym samym przyczyniając się do optymalizacji kosztów jej zużycia. Zarówno ogrzewanie podłogowe wodne jak i elektryczne może zostać zamontowane, kiedy posiadamy podłogi drewniane, jednak warto zwrócić uwagę na wcześniej opisany rodzaj drewna z jakiego powinny być wykonane posadzki, aby uniknąć pojawiania się niepożądanych szpar w deskach parkietu. Warto też zwrócić uwagę, aby temperatura w pomieszczeniach nie była wyższa niż 27°C, co pozwoli na zachowanie pierwotnego stanu podłogi.
Podłogi drewniane wymagają szczególnej konserwacji i traktowania w życiu codziennym. Przy ogrzewaniu podłogowym istnieje kilka ważnych parametrów technicznych podłóg drewnianych, które powinny być spełnione, aby w konsekwencji móc cieszyć się pięknym parkietem wiele lat jednocześnie będąc zadowolonym z efektów ogrzewania podłogowego. Opór cieplny podłogi, czyli desek danego gatunku drewna powinien być jak najniższy, ponieważ znacznie ułatwi to uwalnianie się ciepła do pomieszczeń. Współczynnik przenikalności cieplnej podłogi drewnianej powinien być jak najwyższy, dzięki czemu więcej ciepła przedostaje się do pomieszczenia, a nie zostaje zatrzymane pod powierzchnią podłogi. Ważne jest, żeby ogrzewanie było równomiernie rozłożone na całej powierzchni posadzki drewnianej, gdyż pozwoli to na taką samą pracę drewna na całej powierzchni.