Naturalne wykończenia są największym trendem ostatnich lat ze względu na przyjazną i jednocześnie relaksującą atmosferę jaką wprowadzają. Odpoczynek w otoczeniu natury staje się dużo przyjemniejszy, dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykończenia mieszkań naturalnymi materiałami. Osoby posiadające własne domy chcą być jeszcze bliżej natury, dlatego większość z nich decyduje się na budowę tarasu na zewnątrz. Tarasy drewniane są doskonałym rozwiązaniem, ponieważ dają możliwość wypoczynku na zewnątrz. Otoczenie zieleni, a więc drzew i roślinności dodaje dużo siły i energii, a także pomaga w odstresowaniu się po powrocie z pracy. Chęć budowy tarasów drewnianych wykazuje coraz więcej osób. Popularne są również drewniane altany, jednak do nich nie można przejść bezpośrednio z mieszkania, dlatego tarasy drewniane są dużo bardziej wygodne w użytkowaniu codziennym, natomiast altany świetnie sprawdzają się przy wieczornym grillowaniu. Drewniane tarasy są ciekawym rozwiązaniem, a odpowiednio zaaranżowane i umeblowane na pewno staną się ulubionym miejscem w domu wszystkich mieszkańców. Tarasy drewniane są częścią budynku, ponieważ występują one zazwyczaj w formie balkonów lub na dachach budynków, co w konsekwencji sprawia, że warto sprawdzić czy budowa tarasu drewnianego nie wymaga dodatkowych pozwoleń.
Pozwolenie na budowę tarasu drewnianego
Tarasy drewniane niezależnie od tego czy występują na parterze, czy też na piętrze budynku stają się częścią nieruchomości. Budowa tarasu wymaga uzyskania pozwolenia, czy też zgłoszenia z projektem. Konieczność zgłoszenia, czy też uzyskania pozwolenia jest oczywista ze względu na fakt, że tarasy drewniane są elementem budynku, więc wymagają takich samych procedur jak same budowle, na których taras ma się znajdować. Dobudowanie tarasu określane jest jako rozbudowa budynku, a więc zwiększenie jego powierzchni użytkowej. Tarasy drewniane nie stanowią obiektu małej architektury, a więc wymagają pozwoleń, jednak Polskie prawo nie określa jednoznacznie czym jest taras. Pozwolenie na budowę tarasu drewnianego w przypadku, kiedy jest on uwzględniony w pierwotnym projekcie domu jest oczywiste i najmniej uciążliwe, ponieważ wszystkie przedstawione aspekty w jednym projekcie sprawiają, że nie będzie potrzebne kolejne pozwolenie na budowę samego tarasu.
Zobacz naszą ofertę: Taras drewniany Puławy
Dobudowanie tarasu drewnianego do istniejącej nieruchomości
Wiele osób decyduje się na dobudowanie tarasu dopiero w trakcie użytkowania nieruchomości. Brak uwzględnionego tarasu drewnianego w planie domu, na który zostało uzyskane pozwolenie sprawia, że należy złożyć projekt i wniosek o pozwolenie dobudowy w późniejszym czasie. Przepisy budowlane nie regulują jednak jednoznacznie jak powinniśmy się zachować w sytuacji dobudowy tarasu drewnianego do istniejącej nieruchomości, co sprawia, że budowa tarasy staje się bardziej skomplikowana. Urzędy zależnie od powiatu różnie interpretują przepisy, dlatego najlepszym rozwiązaniem, kiedy planujemy dobudowę tarasu jest konsultacja ze starostwem powiatowym. Nie każdy taras może być uznany za rozbudowę budynku, ponieważ wszystko zależy od technologii wykonania, co oznacza, że ten sam taras zależnie od miejsca budowy może być uznany za rozbudowę, a więc wymagać pozwolenia lub nie wymagać złożenia projektu, a wszystko za sprawą różnej interpretacji przepisów w różnych powiatach. Budowanie tarasu drewniane wymaga konsultacji ze starostwem powiatowym. Nie powinno się budować tarasów na własną rękę bez zgłoszenia do urzędu, gdyż może się okazać, że pozwolenie jednak jest wymagane, a kary za brak zezwoleń wynoszą nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.