Żaluzje bambusowe i drewniane – jak dbać
11 kwietnia, 2020
Jaka podłoga do kuchni i salonu
23 kwietnia, 2020

Drewniane wykończenia są największym trendem ostatnich lat, ze względu na elegancję oraz naturalność jaką nadają pomieszczeniom. Coraz częściej można spotkać się nie tylko z drewnianymi elementami wewnątrz budynku, ale również na zewnątrz. Przykładem wykorzystania drewna na zewnątrz domu są drewniane tarasy, które są doskonałym rozwiązaniem dla osób uwielbiających naturalne wykończenia. Konserwacja drewna wewnątrz mieszkania jest dużo łatwiejsza niż w przypadku drewnianych wykończeń na zewnątrz ze względu na bezpośrednią styczność materiału z czynnikami atmosferycznymi, a w szczególności z deszczem, śniegiem oraz słońcem. Drewno znajdujące się na zewnątrz narażone jest również na szereg innych uszkodzeń na przykład grzyby i owady, dlatego konieczne jest jego odpowiednie zabezpieczenie. Taras drewniany wymaga specjalnej systematycznej konserwacji i tylko dzięki niej powierzchnia tarasu zachowa swój pierwotny stan i będzie wyglądał jak nowy przez długi czas. Znacznie mniej narażone na uszkodzenia wynikające z warunków atmosferycznych są tarasy zadaszone. Istnieje kilka wskazówek dotyczących tego jak powinno się zabezpieczać drewniane tarasy.

Impregnowanie i olejowanie tarasu drewnianego

Zabezpieczenie powierzchni tarasu ogrodowego jest niezbędnym elementem dla jego długotrwałego użytkowania. Duży wpływ na to jak długo posłuży Nam taras ma materiał z jakiego został wykonany. Sugerowanym materiałem idealnie nadającym się na zewnętrzny taras jest drewno egzotyczne takie jak merbau oraz krajowe jak dębina lub modrzew ze względu na twardość i wytrzymałość. Częstym materiałem, z którego wykonywane są tarasy drewniane jest sosna oraz świerk, gdyż są tańsze, a podobnie jak drogie materiały mogą wytrzymać wiele lat przy odpowiedniej konserwacji. Impregnując taras należy pamiętać w pierwszej kolejności o przygotowaniu powierzchni tarasu poprzez oczyszczenie desek. Następnym etapem jest użycie środka impregnującego na całą powierzchnie tarasu. Ostatnim krokiem jest olejowanie powierzchni poprzez wcieranie preparatu za pomocą szmatki. Użycie oleju ma na celu zabezpieczenie drewna przed uszkodzeniami wynikającymi ze zmian temperatury oraz wysokiej wilgotności.

Lakier, lazura i bejca

Pielęgnacja powierzchni drewnianych wymaga systematyczności w działaniu. Najczęściej wszelkiego rodzaju naprawy uszkodzeń oraz zabezpieczenia na przyszłość wykonywane są na wiosnę, przy sprzyjającej pogodzie lub latem. Często wybieranymi środkami do konserwacji są lakier, lazura oraz bejca i mimo że każde z nich posiada charakterystyczne dla siebie właściwości działania to producenci środków do impregnacji starają się łączyć wymienione wyżej środki w jeden o wielokierunkowym działaniu. Lakier jest środkiem, którego zadaniem jest długotrwałe zachowanie koloru drewna, w taki sposób aby jego odcień się nie zmienił poprzez stworzenie na powierzchni desek specjalnej warstwy. Lazura jest skutecznym preparatem do zabezpieczenia tarasu przed zabrudzeniami przy jednoczesnym nadaniu drewnu koloru. Środek ten pozwala cieszyć się przez długi czas zachowanymi strukturami materiału oraz widokiem słojów. Bejca to środek do impregnacji, który posiada szerokie działanie w zabezpieczeniu tarasu ogrodowego przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Istotnie wpływa na kolor drewna, gdyż swoim działaniem pozwala na zmianę odcienia materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook