Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Mimo, że z roku na rok zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, a w wielu rejonach przebiegają nawet bez opadów śniegu, warto przyjrzeć się naszemu tarasowi drewnianemu. Zalegające zimą lód, śnieg czy zmarznięta ziemia skutecznie przyczyniają się do niszczenia drewnianych desek tarasu, dlatego już niedługo pora zrobić z nimi porządek.
Zanim rozpoczniemy konkretne prace nad przywracaniem pięknego wyglądu naszemu drewnianemu tarasowi na początek musimy go odpowiednio do tego przygotować. Jeśli pogoda ku temu sprzyja zamiećmy deski tarasu i sprawdźmy, czy nie na nich zlepionych liści lub innych ciężkich do usunięcia zabrudzeń. Następnie umyjmy nasz taras drewniany wodą z dodatkiem detergentu do drewna. Jeśli zabrudzenia te przeniknęły w głąb tarasu postawmy na specjalne środki przeznaczone do czyszczenia drewna. Aby zwiększyć efekt możemy wykorzystać do tego celu myjkę wysokociśnieniową lub zwykły wąż ogrodowy.
Pamiętajmy, że drewno to materiał, który pod wpływem różnic temperatur i wilgoci pęcznieje i kurczy się, dlatego pierwsze, co powinniśmy sprawdzić to, czy poszczególne elementy jego konstrukcji nie uległy obluzowaniu. W jednych miejscach wystarczy dokręcić elementy obluzowane, w innych być może trzeba będzie wymienić je na nowe. Jeśli widoczne są ubytki w drewnie wypełnijmy je szpachlówką.
Następnie zaolejujmy nasz taras drewniany. Z reguły jego olejowanie tarasu drewnianego przeprowadza się 2 razy do roku – pod koniec jesieni i właśnie na wiosnę. Wybierzmy do tego bezdeszczowy i bezwietrzny dzień, aby kurz i ziarna piasku niesione wiatrem nie przykleiły się do oleju na powierzchni tarasu. Odczekajmy kilkanaście godzin do wyschnięcia i połóżmy drugą warstwę oleju. Od nas zależy, czy przed olejowaniem chcemy pozbyć się poprzedniej warstw oleju, czy też nie. W przypadku tarasów z drewna egzotycznego nie musimy ich uprzednio impregnować. Natomiast w przypadku polskiego drewna zwłaszcza świerku i sosny zdecydowanie przed olejowaniem połóżmy warstwę impregnatu. Gatunki te są bowiem mało odporne i podatne na korozję biologiczną. Nie nakładajmy na powierzchnię tarasu drewnianego lakieru ani lakierobejcy, ponieważ szybko odpryskują i tworzą mało estetyczny wygląd.