Jaki parkiet podłogowy wybrać?
13 października, 2020
Parkiet a ogrzewanie podłogowe
29 października, 2020

Drewno jest bardzo wymagającym materiałem, ze względu na fakt, że jest to naturalny materiał, który w konsekwencji może ulec zniszczeniu. Konserwacja i zabezpieczenie powierzchni drewnianej jest konieczna i wymaga niezależnie od tego gdzie znajduje się drewniana konstrukcja. W obecnych czasach drewno stało się bardzo popularne już nie tylko na podłogach czy jako materiał wykorzystywany do tworzenia mebli, ale również zyskują na popularności drewniane tarasy i altany oraz elewacje drewniane. Konstrukcje drewniane wyglądają bardzo elegancko i z klasą, dlatego coraz częściej możemy spotkać się z wykorzystaniem tego materiału przy wykańczaniu najnowocześniejszych wnętrz. Aby długo cieszyć się elementami wykonanymi z drewna należy o nie odpowiednio dbać poprzez konserwację. Jednym z ostatnich trendów jest tworzenie elewacji drewnianej na całości powierzchni domu lub tylko na jego części. Jako, że zbliża się sezon zimowy powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć elewację Naszego domu, aby nie uległa ona zniszczeniu w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Okres zimowy, a później wiosenny, gdyż to właśnie wtedy rozpuszcza się śnieg, mogą uszkodzić powierzchnię drewna. Chcielibyśmy jak najdłużej cieszyć się piękną drewnianą elewacją, a jest to możliwe tylko wtedy, gdy odpowiednio przygotujemy ją na sezon zimowy.

Jakim środkiem zabezpieczyć drewnianą elewację?

Drewno jest materiałem, który jest bardzo wrażliwy na działanie wszelkich warunków atmosferycznych, dlatego szykując się do zimy warto jest zabezpieczyć elewację drewnianą w specjalistyczny sposób, poprzez odpowiednią konserwację. Niezależnie od tego czy drewno pokrywa całą powierzchnię budynku, czy tylko jego pojedynczą kondygnację, powinniśmy przygotować elewację do zimy. Najlepszym czasem na pracę z elewacją jest wrzesień lub październik, a więc czas tuż przed ulewnymi jesiennymi deszczami. Nie wszystkie środki do konserwacji drewna nadają się do tego, aby użyć ich przy zabezpieczaniu zewnętrznych części Naszego domu. Zdecydowanie nie sprawdzą się środki ochronne na bazie wosku naturalnego, gdyż bardzo przyciągają uwagę szkodników. Wszelkie oleje pomimo niesamowitych właściwości niestety nie sprawdzą się na zewnątrz, gdyż bardzo szybko zostają wypłukiwane przez deszcze, co oznacza, że najprawdopodobniej ochrona nie dotrwa nawet do zimy, gdyż jesienne ulewy wypłuczą z desek cały preparat ochronny. Innym preparatem do ochrony drewna jest lakier i pomimo że na pierwszy rzut oka wydaje się on być idealnym rozwiązaniem to może okazać się, że latem zobaczymy jego skutki uboczne, którymi są łuszczące się elementy pod wpływem silnego letniego promieniowania słonecznego. Poszukując odpowiedniego środka ochronnego warto skupić swoją uwagę na tych, które w pełni i kompleksową ochronią Naszą elewację, a dodatkowo pozytywnie wpłyną na wygląd drewna. Najlepiej do zabezpieczenia elewacji drewnianej sprawdzi się lakierobejca, gdyż nie tylko wnika ona w drewno, przez co chroni deski nie tylko na powierzchni, ale również znacząco uwydatnia rysunek słojów. Lakierobejca może być dobrana w różnorodnych odcieniach, dzięki czemu nie tylko zabezpieczymy elewację, ale również odświeżymy jej wygląd. Lakierobejca dodatkowo może chronić również od pleśni i grzybów, a także jest świetnym zabezpieczeniem dla drewna przed owadami.

W jaki sposób powinniśmy malować elewację drewnianą?

Po zakupieniu odpowiedniego środka chroniącego elewację drewnianą Naszego domu powinniśmy zapoznać się ze szczegółową instrukcją tego, jak należy nanieść preparat. Zanim rozpoczniemy nakładanie lakierobejcy ważne jest przygotowanie powierzchni, co zrobić można na przykład za pomocą szczotki, przecierając deski na sucho. Jeśli natrafimy na uszkodzoną deskę, to powinniśmy ją zeszlifować. Usuwamy również wszelkie naloty i wypełniamy ubytki. Preparat ochronny nakłada się na osuszone deski, dlatego jeśli etap czyszczenia wymagał użycia wody należy zaczekać, aż elewacja wyschnie. Po otworzeniu środka ochronnego trzeba go dokładnie wymieszać. Nanoszenie preparatu powinno być wykonane pędzlem lub specjalnym wałkiem. Istnieje możliwość naniesienia nawet kilku warstw lakierobejcy, jednak zazwyczaj sugerowana przez producentów ilość to dwie lub trzy warstwy dla większego efektu. Oczywiście nałożenie każdej kolejnej warstwy wymaga uprzednio wyschnięcia poprzedniej. Tak przygotowana elewacja drewniana jest w pełni gotowa na nadejście sezonu zimowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook